Zdravotní péče se rozpadá, sester je nedostatek. Maďarsko hlásí rekordní počet obětí

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2021 6:12
Maďarsko očkuje zatím rychleji než Česko, zajistilo si i ruskou a čínskou vakcínu, neschválenou Evropskou lékovou agenturou (EMA). Alespoň jednu dávku dostalo 1,7 milionu z deseti milionů obyvatel. To však neznamená, že v přímé úměrnosti k tomu klesá počet nakažených a obětí nemoci covid-19. Naopak.
Maďarští vojáci s vakcínami v budapešťské nemocnici.
Maďarští vojáci s vakcínami v budapešťské nemocnici. | Foto: Reuters

Maďarsko je na tom nejhůře od začátku pandemie a v počtu obětí na sto tisíc obyvatel se v Evropě dostává na první místo před Česko. Minulý čtvrtek tam za čtyřiadvacet hodin zemřelo na covid-19 rekordních 275 lidí. Pro srovnání: podobně lidnaté Česko mělo nejhorší den loni 3. listopadu, kdy evidovalo 262 obětí.

Maďarsko přitom sáhlo už na začátku září k velmi přísnému opatření. Jako první stát Evropské unie na začátku druhé vlny pandemie uzavřelo své hranice, do země mohli vstoupit pouze jeho občané nebo cizinci s mimořádným povolením.

Restaurace mohou vydávat jídla pouze s sebou, obchody omezují počet zákazníků, od osmé hodiny večer do páté hodiny ranní platí zákaz vycházení. Přes veškeré restrikce a opatření se ale situace zhoršuje.

Podle webu Valász Online je jednou z příčin silné třetí vlny pandemie v Maďarsku relativně malý počet provádění testů ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. "Minulý týden dokonce počet testů poklesl oproti předcházejícím o deset procent," uvádí server.

Zatímco první vlnu pandemie vláda Viktora Orbána na jaře zvládla, k restrikcím, jako je zákaz shromažďování a omezení pohybu ve veřejných uzavřených prostorách, sáhla až v listopadu. "Kvůli nepopulárnosti takových opatření váhala znovu ve chvílích, kdy se objevila britská mutace a bylo jasné, že se šíří mnohem rychleji," píše server.

Maďarské zdravotnictví dlouhodobě trpí nedostatkem odborného personálu, což se v době pandemie naplno projevilo, napsala ve své reportáži agentura Reuters. "Oddělení nemocnic, která přijímají pacienty s koronavirem, jsou přetížená. Je nedostatek sester a ty, které tam slouží, jsou vyčerpané," řekl pro Reuters Lászlo Szijártó, šéf Maďarské lékařské komory v Šoproňsko-györské župě na severozápadě země.

"Masa pacientů mířících v těchto dnech na jednotky intenzivní péče je enormní. Není možné zajistit všem dostatečnou péči a nouze je také o kyslík. Zdravotní péče se pozvolna rozpadá," cituje web Azonnali lékaře Lászla Márkuse z Budapešti.

Premiér Viktor Orbán ve čtvrtek v rozhlasu řekl, že lze stěží předvídat, kdy pomine vrchol nynější třetí vlny pandemie, kterou pohání především šíření agresivnější mutace koronaviru. "Příští jeden až dva týdny budou těžké," uvedl. Vyzval Maďary, aby vydrželi, protože postupující očkování se v následujících měsících projeví a léto už by mohlo vypadat mnohem lépe.

Sedmého dubna měly podle plánu vlády otevřít školy, ale ministr Zoltán Marusza ve středu pro list Magyar Nemzet prohlásil, že to zřejmě nebude vzhledem ke zhoršení situace možné. Spíše se nyní počítá s 19. dubnem.

Video: Lidé píší jména blízkých ke křížkům na Staroměstském náměstí

Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí. | Video: Kristýna Pružinová
 

Právě se děje

Další zprávy