Bratislava - Na Slovensku byl v pondělí zatím neznámými pachateli zastřelen známý advokát Ernest Valko (57), který v mnoha kauzách zastupoval slovenské státní podniky.
V roce 1992 byl předsedou Ústavního soudu ČSFR a členem Federálního shromáždění ČSFR. Měl blízko k současné vládní koalici. Policie zahájila vyšetřování.
"Byl zraněn střelnou zbraní a přes rychlou zdravotní pomoc se ho už nepodařilo zachránit," řekl policejní prezident Jaroslav Spišiak zpravodajskému portálu sme.sk. Ministr vnitra Daniel Lipšic potvrdil zprávu o vraždě při krátkém brífinku přímo na místě činu.
Lipšic pracoval v roce 1998 ve Valkově advokátní kanceláři.
Další zprávy:
- REKONSTRUKCE: Jak zabili právníka Valka? Mohl to být odstřelovač
- PROFIL: Zastřelený Valko hájil velké firmy i vlivné politiky
- FOTOGALERIE: Valkovy kauzy v sedmi obrazech
- REAKCE: Politici i právnici sú zhrození z Valkovej smrti
- AKTUÁLNĚ.SK: Prominentného právnika zastrelili v jeho dome
Podle slovenského deníku Sme byl Valko zastřelen ve svém domě v Limbachu střelou do zad. Informace týkající se jeho smrti se však liší v podrobnostech. Podle agentury SITA byl zastřelen před svým domem.
Některé zdroje uvádějí, že ho našly mrtvého jeho bývalá žena a dcera. V čase vraždy měl být v domě sám.
Podezření z vydírání a Duckého směnky
Valko po rozpadu Československa začal pracovat jako advokát. Zastupoval velké firmy i politiky, mimo jiné Slovenský plynárenský priemysel v soudním sporu týkajícím se tzv. směnek Duckého.
Blog Cyrila Svobody: Zabili Ernesta Valka, slušného člověka |
Nedávno bylo jeho jméno zmiňováno v souvislosti s kauzou Tipos, v níž státu hrozí, že přijde o 66 milionů eur.
Ministra financí Ivana Mikloše zastupoval ve sporu s předsedou strany Smer Róbertem Ficem.
Bývalý dlouholetý šéf Slovenské advokátní komory Štefan Detvai si nicméně nemyslí, že by vražda souvisela s Valkovou advokátní praxí.
"Spíše se jedná o nějaká událost soukromého charakteru," řekl deníku Sme s tím, že bude zapotřebí "určitý čas vyčkat", než se celá záležitost objasní.
V listopadu 2006 strávil Valko několik dní v cele předběžného zadržení. Společně s podnikatelem Ladislavem Rehákem byl obviněn z vydírání bratrů Vittekových vlastnících pozemky v Záhorí, které měl údajně přinutit podepsat směnky za 15 milionů korun. Soud v roce 2008 případ uzavřel a obvinění zrušil.
Minulý týden začal Slovenský stát zastupovat právě v kauze Slovenského plynárenského priemyslu. Dařilo se mu prosazovat názor, že Duckého směnky jsou neplatné a podnik a potažmo i stát za ně nemusí platit.
Směnky SPP vypsal před lety tehdejší ředitel podniku Ján Ducký pro společnost Sezooz Group Vsetín. Ty následně poskytl Union bance šéf Sezoozu Roman Zubík jako záruku na úvěr. SPP je pak odmítl v řádném termínu proplatit.
Loni rozhodl soud v Bratislavě, že SPP musí za směnky zaplatit, podnik se však odvolal.
Ducký byl zavražděn za nejasných okolností v roce 1999. Působil ve druhé a třetí vládě Vladimíra Mečiara jako ministr hospodářství.
Valko měl blízko k Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKÚ), do jejíhož čela byl nyní znovu jmenován expremiér Mikuláš Dzurinda. V roce 2006 kandidoval v parlamentních volbách za Občanskou konzervativní stranu (OKS).
Je možné, že Slovensko požádá o pomoc při vyšetřování také českou stranu.
"Zatím o ničem nevím, ale nevylučuji to. Je pravděpodobné, že nás v nejbližší době slovenská policie požádá o informace," sdělila Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.