Jak zabili právníka Valka? Vrah stál pár metrů od něj

Zdeněk John
9. 11. 2010 15:55
Rekonstrukce : Jak vypadaly poslední minuty života prominentního právníka
Foto: ČTK

Bratislava - Co přesně se událo v posledních minutách života prominentního právníka Ernesta Valka? Policie začala rozplétat šokující vraždu jednoho z představitelů listopadové revoluce roku 1989 a už z prvních informací, které pustila na veřejnost, se ukazuje, že šlo o pečlivě připravený zločin.

Z kusých informací, které unikly ještě před tím, než policie uvalila na případ absolutní embargo, se dá sestavit alespoň částečná rekonstrukce okamžiků, kdy Valko skonal.

Sedmapadesátiletý právník zemřel ve svém domě v Limbachu, městečku ležícím v okrese Pezinok. Podle toho, co uvádějí zdroje vícero slovenských médií, například novin Čas, byl Valko zastřelen. Dostal ránu do srdce a plic z několik metrů.

Jako nepravdivé se tak ukázaly původní zprávy, že střela musela letět z velké dálky a že za vraždou stojí profesionální odstřelovač. Policie už potvrdila, že Valko zemřel uvnitř svého domu, kde ho zasáhla kulka vypálené z krátké kulové zbraně.

Nežil s rodinou, ale sám

Valka našla jeho dcera a bývalá manželka a v té době byl podle dostupných informací zhruba dvě hodiny mrtvý. Valko je rozvedený, ale jeho původní rodina žije ve stejné obci, jen v jiném domě.

Záchranná služba sice na místo přijela, ale lékaři už nedokázali bývalému místopředsedovi jedné z komor československého parlamentu pomoci.

Na místo vraždy se podíval už také ministr vnitra Lipšic. K mrtvému ho poutá dokonce osobní vztah: ministr pracoval v roce 1998 jako advokát ve Valkově kanceláři.

K domu nikdo nesmí

Policie okamžitě po příjezdu na místo neprodyšně uzavřela okolí. Do ulice, v níž se Valkův dům nachází, smějí jen lidé, kteří v ní bydlí.

"Balkánský banditismus ještě ze Slovenska neodešle, je tu s námi," reagoval podle Sme známý bezpečnostní analytik Milan Žitný.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy