Jak zabili právníka Valka? Vrah stál pár metrů od něj

Zdeněk John
9. 11. 2010 15:55
Rekonstrukce : Jak vypadaly poslední minuty života prominentního právníka
Foto: ČTK

Bratislava - Co přesně se událo v posledních minutách života prominentního právníka Ernesta Valka? Policie začala rozplétat šokující vraždu jednoho z představitelů listopadové revoluce roku 1989 a už z prvních informací, které pustila na veřejnost, se ukazuje, že šlo o pečlivě připravený zločin.

Z kusých informací, které unikly ještě před tím, než policie uvalila na případ absolutní embargo, se dá sestavit alespoň částečná rekonstrukce okamžiků, kdy Valko skonal.

Sedmapadesátiletý právník zemřel ve svém domě v Limbachu, městečku ležícím v okrese Pezinok. Podle toho, co uvádějí zdroje vícero slovenských médií, například novin Čas, byl Valko zastřelen. Dostal ránu do srdce a plic z několik metrů.

Jako nepravdivé se tak ukázaly původní zprávy, že střela musela letět z velké dálky a že za vraždou stojí profesionální odstřelovač. Policie už potvrdila, že Valko zemřel uvnitř svého domu, kde ho zasáhla kulka vypálené z krátké kulové zbraně.

Nežil s rodinou, ale sám

Valka našla jeho dcera a bývalá manželka a v té době byl podle dostupných informací zhruba dvě hodiny mrtvý. Valko je rozvedený, ale jeho původní rodina žije ve stejné obci, jen v jiném domě.

Záchranná služba sice na místo přijela, ale lékaři už nedokázali bývalému místopředsedovi jedné z komor československého parlamentu pomoci.

Na místo vraždy se podíval už také ministr vnitra Lipšic. K mrtvému ho poutá dokonce osobní vztah: ministr pracoval v roce 1998 jako advokát ve Valkově kanceláři.

K domu nikdo nesmí

Policie okamžitě po příjezdu na místo neprodyšně uzavřela okolí. Do ulice, v níž se Valkův dům nachází, smějí jen lidé, kteří v ní bydlí.

"Balkánský banditismus ještě ze Slovenska neodešle, je tu s námi," reagoval podle Sme známý bezpečnostní analytik Milan Žitný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy