Skutečností podle Forbesu je, že mnoho zásahů ruských vozidel zařídí týmy s protitankovými střelami, nikoli operátoři dronů. "Je velmi zábavné sledovat, jak si všichni myslí, že FPV vládnou," napsal na sociální síti X ukrajinský operátor dronů vystupující pod uživatelským jménem Kriegsforscher. Ten pomáhá námořní pěchotě bránit západní okraj území v ruském Kursku, kde Ukrajinci zabrali při vpádu zhruba 400 km².
Během dvou dnů útoků ztratil ruský 237. gardový výsadkový pluk v Kriegsforscherově sektoru 17 obrněných vozidel. Většinu z nich znehybnily miny nebo americké řízené protitankové střely Javelin či ukrajinské Stugna-P. "Teprve poté vylétly FPV drony," poznamenal Kriegsforscher.
Malá bezpilotní letadla, která na vzdálenost několika kilometrů dokážou přepravit jen lehké výbušniny, jsou lepší k likvidaci již uvízlých vozidel než k samotnému zastavení mnohatunových kolosů. "Obecně, co jsem pozoroval, tak přibližně 10 až 15 procent obrněných vozidel bylo zničeno FPV drony, když byly v pohybu," poznamenal Kriegsforscher.
Rusové se v posledních týdnech snaží v Kursku útočit a vytlačit Ukrajince ze svého území. Na úseku o velikosti 10 km² u vesnice Zelenyj Šylach přitom ztratili přibližně sto vozidel. Přes veškeré rostoucí dovednosti operátorů ukrajinské bezpilotní letouny FPV - kterých země vyrábí více než milion ročně - stále nedosahují ničivé síly protitankových řízených střel Javelin z 90. let.
Infračerveným zaměřováním vybavená střela Javelin má dolet 4 kilometry. Na cíl nejdřív vystoupá pod úhlem, aby poté zaútočila střemhlav dolů na místo, kde je pancíř bojových vozidel nejtenčí. Laserem naváděná třicetikilogramová Stugna-P útočí čelně, což znamená, že musí prorazit silnější pancíř. Může se ale odpálit na dálku, což vojákům umožňuje vyhnout se případné opětované palbě.
Co se týče samotné palebné síly, 15kilogramový Javelin odpovídá útoku tuctu dronů FPV. To, že protitankové střely v Kursku stále převyšují účinností drony, jejichž útoků je zaznamenáno více, je další připomínkou toho, že v mechanizované válce může zdání klamat, uzavírá server Forbes.