Mysleli jsme, že slyšíme hrom. Na Pobřeží slonoviny asi dopadly zbytky čínské rakety

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2020 18:09
Zbytky čínské rakety vyslané začátkem května k testovacímu letu do vesmíru se nejspíše v pondělí zřítily na dvou místech v centrální části afrického Pobřeží slonoviny. Světová odborná veřejnost se shoduje na tom, že objekty, které dopadly na neobydlená místa u měst Béoumi a Bocanda, jsou zbytky prázdného 18tunového prvního stupně rakety Dlouhý pochod 5B.
Start čínské rakety Dlouhý pochod 5B z jihočínského Wenchangu 5. května 2020.
Start čínské rakety Dlouhý pochod 5B z jihočínského Wenchangu 5. května 2020. | Foto: Reuters

Místní úřady to zatím oficiálně nepotvrdily a situaci stále prošetřují, napsal ve čtvrtek server RFI.

"Nejdřív jsme si mysleli, že slyšíme hrom," uvedl Jean-Marc Kouassi, starosta města Béoumi. Místní v pondělí zaskočil ohlušující hlomoz. Když se pak vydali na místo, odkud zvuk přišel, našli uprostřed buše neznámé několikametrové předměty.

Podle RFI byl dopad zbytků prvního stupně naplánovaný, i když neřízený, části rakety měly ale dopadnout do Atlantického oceánu. Jde o nekontrolovatelné zřícení nejtěžšího vesmírného odpadu od roku 1991, kdy v atmosféře shořela 39tunová sovětská orbitální stanice Saljut 7, píše CNN.

Transport rakety Dlouhý pochod 5B na místo startu na kosmodromu v jihočínském Wenchangu.
Transport rakety Dlouhý pochod 5B na místo startu na kosmodromu v jihočínském Wenchangu. | Foto: Reuters

Jonathan McDowell, který působí v Harvard-Smithsonianském centru pro astrofyziku, upřesnil, že u rozměrných a bytelných objektů, jakou jsou například kusy motoru raketoplánů, se může stát, že při návratu v atmosféře neshoří a dopadnou na Zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy