Tajnůstkářský zbrojař, který měl zboží ve Vrběticích. I Bulhaři vědí o Gebrevovi málo

Martin Novák Martin Novák
23. 4. 2021 6:15
Bulharský obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev v první reakci na česká zjištění o útoku agentů ruské vojenské rozvědky GRU ve Vrběticích uvedl, že v tamním skladu neměl žádné zbraně ani munici, které by byly určeny pro reexport na Ukrajinu. Ukazuje se však, že vše je složitější.
Sklad ve Vrběticích explodoval v roce 2014.
Sklad ve Vrběticích explodoval v roce 2014. | Foto: Policie ČR

Gebrevova společnost EMCO ve středu uvedla v novém oficiálním prohlášení, že ve vrbětickém skladu měla v roce 2014 něco uloženého. Znovu ale popřela, že by to jakkoliv souviselo s Ukrajinou.

"Potvrdili, že něco ve Vrběticích měli. Říkají tomu oficiálně 'materiál', nezmiňují se výslovně o munici nebo určitých typech zbraní," řekl serveru Aktuálně.cz bulharský novinář Alexej Lazarov z deníku Kapital, který se kauzám spojeným se zbrojařem věnuje.

České bezpečnostní složky, premiér Andrej Babiš (ANO) a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tvrdí, že munice, která explodovala v roce 2014, měla být vyvezena právě do Bulharska. Tam měla zřejmě podle plánu GRU vybuchnout.

"Některé údaje českých orgánů jsou pravděpodobně založeny na nepřesných nebo nesprávných informacích," cituje z prohlášení Gebrevovy firmy bulharský list Dnevnik. "Věříme, že se lze vyhnout nepřesnostem v oficiálních prohlášeních českých orgánů a stávající problémy by bylo možné vyšetřit, pokud by došlo k hlubší spolupráci mezi příslušnými orgány obou zemí. Bohužel zatím nikdo nepožádal EMCO o informace o těchto problémech," cituje dále list.

Podle deníku zaslal zbrojař českému velvyslanci v Sofii dokumenty pro vyšetřující orgány v České republice. "O schůzku nás nežádal a nemám o tom ani žádné informace," uvedl na dotaz Aktuálně.cz zástupce vedoucího úřadu Velvyslanectví Česka v Sofii Petr Vávra.

Redakce se pokusila v úterý telefonicky kontaktovat Gebrevova právníka Lazara Karadalieva, ten ale odmítl odpovídat a zavěsil.

Tajnůstkářský byznys

Gebrev v minulosti patřil mezi dodavatele zbraní na Ukrajinu, která je nutně potřebovala po vypuknutí války na Donbase na jaře 2014. Novinář Lazarov říká, že ani v Bulharsku není veřejně známé, odkud a kam Gebrevova firma zbraně exportuje.

"Je to velmi tajnůstkářský byznys. Je známo, že měl odběratele v Indii, protože část jeho vývozu do Indie zablokovala bulharská vláda. Gebrev se odvolal k soudu, který mu dal za pravdu," dodává novinář.

Sedmašedesátiletý zbrojař má napjaté vztahy s bulharským státem a bulharskou justicí. Na jaře 2015 - půl roku po první explozi ve Vrběticích - se otrávil a upadl do kómatu. Vyšetřovatelé dlouho nemohli najít kloudnou stopu, zlomem však byla otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury v roce 2018.

Obnovené vyšetřování dospělo k závěru, že Gebreva otrávili novičokem tři rusky hovořící muži. Nejsou už ale na území Bulharska, a proto je nelze předvolat k soudu. Gebrev tvrdí, že se stal obětí ruské GRU.

"Kořeny nepřátelství mezi bulharskými vládami a Gebrevem jsou hlubší. V roce 2015 zkrachovala třetí největší bulharská banka KTB, která poskytovala úvěry zbrojařským firmám, mezi nimi i velkému výrobci zbraní Dunarit. Po kolapsu banky Gebrev tuto firmu převzal přes odpor Deljana Pejevského, velmi vlivné postavy bulharské politiky i byznysu. Podle Pejevského Gebrev převzal firmu nelegálně a stát se snažil mu ji odebrat všemi dostupnými prostředky. Vyšetřovala ho policie, šel po něm státní žalobce, odebrali mu načas licenci na vývoz zbraní," doplňuje novinář Lazarov.

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje

Propaganda dostává lidi do módu, že je pro ně pochopitelná obrana vlastní země. Nostalgie po sovětském impériu je silná i u mladé generace, míní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy