Nemalujme černé scénáře, ropa poteče dál, říká expert k narušení obchodu s Ruskem

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
22. 4. 2021 7:02
Napětí mezi Českem a Ruskem kvůli vybuchlému muničnímu skladu ve Vrběticích, za kterým měli stát ruští agenti, se může promítnout i do obchodních vztahů obou zemí. Některé tuzemské firmy se například obávají problémů s exportem zboží. Podle analytika ČSOB Petra Dufeka ale podíl obchodu s Ruskem není pro ČR tak zásadní. Expert se neobává ani toho, že by byl paralyzován dovoz ropy a zemního plynu.
Ropovod Družba už je k dovozu ropy využíván méně a méně. Z Ruska jí nyní pochází jen 35 procent.
Ropovod Družba už je k dovozu ropy využíván méně a méně. Z Ruska jí nyní pochází jen 35 procent. | Foto: Ondřej Besperát

Ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin v pondělí varoval, že kauza výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ovlivní z dlouhodobého hlediska většinu zásadních průmyslových sektorů, ve kterých jsou české firmy v Rusku aktivní. Tedy strojírenství, automobilový průmysl, energetika nebo chemický průmysl. V Rusku má podle Martina zastoupení více než 150 českých firem.

Ke svazu se přidala i Asociace exportérů, podle níž je míchání politiky a obchodu vždy ke škodě obchodu, byť se asociace domnívá, že česká vláda musí zaujmout jednoznačný a tvrdý postup. Z Česka se do Ruska vyvážejí hlavně stroje a dopravní prostředky, z toho nejvíce díly a příslušenství motorových vozidel. 

Narušení obchodu se obávají i samotné firmy, například strojírenský Kovosvit, který má od loňského roku ruského majitele. 

Strakonická strojírenská firma ČZ vyváží do Ruska asi 30 procent produkce. V Nižním Novgorodu také provozuje závod ČZ-Turbo-GAZ. "Předpokládáme, že naši politici jsou natolik rozumní, že nám nebudou kazit obchody. Některé sféry ekonomiky jsou vlivem koronaviru mimo hru, a o to víc bych se - být politiky - soustředil na to, aby zbytek ekonomiky ty výpadky nahradil," řekl mluvčí ČZ Jan Pěnkava. Řada podniků pak situaci odmítá komentovat, mimo jiné protože je podle nich na hodnocení příliš brzo.

Analytik ČSOB Petr Dufek přiznává, že z pohledu jednotlivých firem je obchod s Ruskem důležitý, z pohledu celého Česka ho ale nepovažuje za stěžejní. "Když pomineme loňský rok, který byl výrazně ovlivněný koronavirem, a vrátíme se do roku 2019, tak lze říct, že podíl obchodu s Ruskem není pro Česko nijak zásadní. Třeba na exportu z ČR se Rusko podílelo jen 2,3 procenty," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz.

"Nevíme, co je ve hře"

Podle něj je také v současné chvíli obecně předčasné cokoliv vyvozovat a malovat černé scénáře. "V tuto chvíli nevíme, co je vlastně ve hře," míní. Situaci zatím nechce srovnávat ani s dobou po ruské anexi poloostrovu Krym, v reakci na což členské země Evropské unie zavedly sankce. Ty platí dodnes.

Problémy ve vzájemném obchodě by podle něj navíc poškodily obě strany, a tak jsou pro Česko i Rusku nežádoucí. "Na druhou stranu komplikace už vznikají nepochybně tím, že část českého zastoupení - včetně obchodního - musela z Ruska nuceně odejít," připomněl analytik. 

Vláda kvůli výbuchu ve Vrběticích, do kterého byli podle českých bezpečnostních složek zapojeni dva ruští agenti, vyhostila osmnáct zaměstnanců ruské ambasády napojených na tajné služby. Moskva na to reagovala vyhoštěním dvaceti zaměstnanců české ambasády, což podle ministra vnitra Jana Hamáčka (za ČSSD) velvyslanectví v podstatě paralyzovalo, protože skončil celý jeho politický i hospodářský úsek. 

Dufek se také nedomnívá, že by situace eskalovala do takové míry, že by byl ochromen dovoz ropy a zemního plynu z Ruska. "Česko jako unijní země má navíc možnost diverzifikovat zdroje," dodává expert.

Analytik České spořitelny David Navrátil ale označuje vysokou závislost republiky na importu těchto surovin z Ruska za dlouhodobé bezpečnostní riziko.

"Výbuch v diplomatických vztazích mezi ČR a Ruskem bude mít pravděpodobně i ekonomické dopady. Dovozy z Ruska představovaly cca tři procenta z celkových dovozů, což není nijak výrazný podíl. Nicméně dovozy jsou výrazně vychýlené směrem k surovinám," řekl pro Aktuálně.cz. 

U vývozů do Ruska, které v roce 2019 před vypuknutím koronavirové pandemie dosáhly asi 99 miliard korun, je podle něj výhodou, že nejsou výrazně zaměřeny jen na jednu položku. "Přesměrování vývozů do jiných zemí nebude tak nákladné. Pokud by došlo k zákazu přímých vývozů do Ruska, tak po zohlednění o dovozní náročnost, by byl dopad max jedno procento HDP (v případě nulového přesměrování vývozů)," odhaduje Navrátil.

Přímé vývozy z Česka do Ruska a dovozy z Ruska do Česka v roce 2019

Druh zboží Vývoz do Ruska Jaký podíl z celkových vývozů daného zboží z Česka tvořil vývoz do Ruska Dovoz z Ruska Jaký podíl z celkových dovozů daného zboží do Česka tvořil dovoz z Ruska
Potraviny a zvířata 2 mld. Kč 2 % 0 mld. Kč 0 %
Nápoje a tabák 1 mld. Kč 2 % 0 mld. Kč 0 %
Suroviny bez paliv 1 mld. Kč 1 % 3 mld. Kč 3 %
Minerální paliva 0 mld. Kč 0 % 79 mld. Kč 35 %
Živočišné a rostlinné oleje 0 mld. Kč 0 % 0 mld. Kč 0 %
Chemikálie 9 mld. Kč 3 % 9 mld. Kč 2 %
Tržní výrobky 10 mld. Kč 2 % 13 mld. Kč 2 %
Stroje a dopravní prostředky 66 mld. Kč 2 % 10 mld. Kč 0 %
Průmyslové spotřební zboží 10 mld. Kč 2 % 1 mld. Kč 0 %
Ostatní  0 mld. Kč 0 % 0 mld. Kč 0 %
Celkem 99 mld. Kč 2 % 115 mld. Kč 3 %

Zdroj: Česká spořitelna

Video: Vyhoštění Rusové odlétali z Terminálu 3. Celý ho zaplnili zavazadly

Vyhoštění Rusové odlétali z Terminálu 3. Celý ho zaplnili zavazadly. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy