Gebrevova společnost EMCO ve středu uvedla v novém oficiálním prohlášení, že ve vrbětickém skladu měla v roce 2014 něco uloženého. Znovu ale popřela, že by to jakkoliv souviselo s Ukrajinou.
"Potvrdili, že něco ve Vrběticích měli. Říkají tomu oficiálně 'materiál', nezmiňují se výslovně o munici nebo určitých typech zbraní," řekl serveru Aktuálně.cz bulharský novinář Alexej Lazarov z deníku Kapital, který se kauzám spojeným se zbrojařem věnuje.
České bezpečnostní složky, premiér Andrej Babiš (ANO) a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tvrdí, že munice, která explodovala v roce 2014, měla být vyvezena právě do Bulharska. Tam měla zřejmě podle plánu GRU vybuchnout.
"Některé údaje českých orgánů jsou pravděpodobně založeny na nepřesných nebo nesprávných informacích," cituje z prohlášení Gebrevovy firmy bulharský list Dnevnik. "Věříme, že se lze vyhnout nepřesnostem v oficiálních prohlášeních českých orgánů a stávající problémy by bylo možné vyšetřit, pokud by došlo k hlubší spolupráci mezi příslušnými orgány obou zemí. Bohužel zatím nikdo nepožádal EMCO o informace o těchto problémech," cituje dále list.
Podle deníku zaslal zbrojař českému velvyslanci v Sofii dokumenty pro vyšetřující orgány v České republice. "O schůzku nás nežádal a nemám o tom ani žádné informace," uvedl na dotaz Aktuálně.cz zástupce vedoucího úřadu Velvyslanectví Česka v Sofii Petr Vávra.
Redakce se pokusila v úterý telefonicky kontaktovat Gebrevova právníka Lazara Karadalieva, ten ale odmítl odpovídat a zavěsil.
Tajnůstkářský byznys
Gebrev v minulosti patřil mezi dodavatele zbraní na Ukrajinu, která je nutně potřebovala po vypuknutí války na Donbase na jaře 2014. Novinář Lazarov říká, že ani v Bulharsku není veřejně známé, odkud a kam Gebrevova firma zbraně exportuje.
"Je to velmi tajnůstkářský byznys. Je známo, že měl odběratele v Indii, protože část jeho vývozu do Indie zablokovala bulharská vláda. Gebrev se odvolal k soudu, který mu dal za pravdu," dodává novinář.
Sedmašedesátiletý zbrojař má napjaté vztahy s bulharským státem a bulharskou justicí. Na jaře 2015 - půl roku po první explozi ve Vrběticích - se otrávil a upadl do kómatu. Vyšetřovatelé dlouho nemohli najít kloudnou stopu, zlomem však byla otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury v roce 2018.
Obnovené vyšetřování dospělo k závěru, že Gebreva otrávili novičokem tři rusky hovořící muži. Nejsou už ale na území Bulharska, a proto je nelze předvolat k soudu. Gebrev tvrdí, že se stal obětí ruské GRU.
"Kořeny nepřátelství mezi bulharskými vládami a Gebrevem jsou hlubší. V roce 2015 zkrachovala třetí největší bulharská banka KTB, která poskytovala úvěry zbrojařským firmám, mezi nimi i velkému výrobci zbraní Dunarit. Po kolapsu banky Gebrev tuto firmu převzal přes odpor Deljana Pejevského, velmi vlivné postavy bulharské politiky i byznysu. Podle Pejevského Gebrev převzal firmu nelegálně a stát se snažil mu ji odebrat všemi dostupnými prostředky. Vyšetřovala ho policie, šel po něm státní žalobce, odebrali mu načas licenci na vývoz zbraní," doplňuje novinář Lazarov.