Mnichov - Po šesti letech se vrátil bývalý ministr hospodářství a obrany Karl-Theodor zu Guttenberg do německé politiky.
Nebo alespoň do kampaně před parlamentními volbami 24. září.
Vystoupil s projevem na mítinku bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) v městečku Kulmbach. Za ovací a potlesku více než tisíce lidí. V publiku byl transparent s nápisem "Vítejte v Bavorsku, Karle-Theodore".
Chválil kancléřku Angelu Merkelovou. Označil ji za političku, kterou Německo nadále potřebuje.
"Ve světě poznamenaném krizemi, s Donaldem Trumpem v Bílém domě, Korejským poloostrovem na hraně jaderné války a autokraty, kteří chtějí rozdělit Západ, je Německo v nejlepších rukách mé bývalé šéfky Angely Merkelové," uvedl Guttenberg.
Jeho samotného v uplynulých šesti letech neživila politika, ale práce pro investiční firmu ve Spojených státech.
Bývalého kancléře Gerharda Schrödera naopak kritizoval za to, že přijal nabídku pracovat v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť.
Býval oblíbencem Merkelové, ale podváděl
Dnes pětačtyřicetiletý Gutttenberg dříve patřil k okruhu nejbližších spolupracovníků a oblíbenců kancléřky. V Bundestagu byl poslancem křesťansko-demokratické frakce (CDU/CSU) už od roku 2002, tedy od svých třiceti let.
Analytici a politologové ho dokonce považovali za budoucího kancléře. Schopný, pracovitý, charismatický.
Jenže v únoru 2011 se objevilo podezření, že svoji dizertační práci o ústavách Evropské unie a Spojených států z části opsal z jiných zdrojů, aniž by je uvedl v poznámkách.
Merkelová ho hájila i před kritiky ve vlastní straně, ale když mu univerzita v Bayereuthu po prošetření jeho práce odebrala titul, byl konec. 1. března 2011 rezignoval, což byl největší personální otřes ve vládách kancléřky za dvanáct let, co je ve funkci.
"Chci poděkovat všem, kteří mě oprávněně kritizovali za mé chyby. Mnoho jsem se od nich naučil," řekl příznivcům CSU v Kulmbachu.
Právo na druhou šanci?
Návrat exministra obrany spustil debaty, zda by mohl navázat na přerušenou kariéru a stát se i přes někdejší "hřích" bavorským premiérem nebo německým kancléřem.
"Každý má právo dostat druhou šanci. Ale musí přesvědčit ostatní, že se polepšil. Možná by to mohl zkusit v bavorském zemském sněmu," uvedl ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který je členem Sociálnědemokratické strany.
Čtenáři internetové stránky týdeníku Spiegel v anketě nebyli vůči Guttenbergovi přehnaně vstřícní. Na dotaz, zda by se měl vrátit do politiky, odpovědělo kladně 36 procent účastníků hlasování a záporně 52 procent.
Za nástupce Merkelové v čele křesťanských demokratů jsou nyní považováni ministryně obrany Ursula von der Leyenová nebo ministr vnitra Thomas de Maiziére.
Guttenbergova manželka Stephania je prapravnučkou prvního kancléře sjednoceného Německa Otto von Bismarcka a sám Guttenberg je šlechtického původu. Jeho celé jméno zní Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester svobodný pán von und zu Guttenberg.