Vídeň/Budapešť - Dne 27. srpna 2015 dorazila do rakouské metropole německá kancléřka Angela Merkelová na summit s politiky balkánských států. Probírali hlavně sílící uprchlickou krizi, protože běženci proudili do Evropy od začátku léta.
Na začátku schůzky ve vídeňském paláci Hofburg zněly skladby Felixe von Bartholdyho, rozhovory ale příliš pozitivní nebyly. Merkelová se sešla odděleně s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem a makedonským premiérem Nikolou Grujevskim. Hlavní téma: co dělat na řecko-makedonské hranici, přes kterou tisíce uprchlíků mířily dál do Evropy?
Krátce před jednou hodinou odpoledne 27. srpna 2015 rakouský kancléř vstal, přešel k Merkelové a ukázal jí displej svého mobilu. Byla na něm tragická zpráva: V nákladním voze u rakouského Parndorfu na dálnici A4 našla policie velký počet mrtvol neznámých uprchlíků. Faymannem i Merkelovou tato zpráva hluboce otřásla.
Up to 50 refugees found dead in truck in Austria, European leaders ‘shaken’
— faiz ahmed tarar (@FaizTarar) August 27, 2015
Aug 27, 2015 20:47 pm pic.twitter.com/TpH9wjANRs
Takto popisují jeden z klíčových momentů nedávné uprchlické krize v Evropě rakouští novináři z deníku Die Presse v knize nazvané jednoduše Flucht (Útěk).
Rakouská policie našla nejdříve na dálnici odstavený vůz s logem slovenského drůbežářského podniku Hyza. Brzy ale zjistila, že firma už náklaďák ze svého vozového parku vyřadila a prodala. V chladicím nákladním prostoru našli policisté mrtvá těla 71 lidí. Devětapadesáti mužů, osmi žen a čtyř malých dětí. Uprchlíků z Iráku, Sýrie, Afghánistánu a Íránu.
V maďarském Kecskemétu v současnosti vrcholí soud s pašeráky, kteří jsou podezřelí z odpovědnosti za jejich krutou smrt. Proces se třemi Bulhary a jedním Afgháncem začal loni v červnu, rozsudek může být známý už tento týden. Čtyři pašeráci čelí obvinění z pašování lidí, mučení a také "vraždy s mimořádnou krutostí". Hrozí jim až doživotní vězení.
Obžaloba předala soudu policejní odposlechy telefonických rozhovorů, které podle ní dokazují vinu čtveřice pachatelů a vypovídají o jejich mimořádném cynismu i krutosti. Znění odposlechů sice není veřejné, podle některých rakouských médií z nich ale vyplývá, že pašeráci o nebezpečí udušení běženců věděli. Nezastavili a neotevřeli nákladový prostor ani poté, co slyšeli dlouhodobé bouchání a křik lidí zevnitř.
Pašerácký gang vezl skupinu uprchlíků od srbské hranice přes Maďarsko. Tam se ale podle vyšetřovatelů dostal do potíží, když se lidé v přecpaném a uzavřeném prostoru začali dusit. "Celou dobu řvou. Nedokážeš si představit, co se tady děje," říká na záznamu telefonního hovoru, zveřejněném britským listem The Guardian, mladý bulharský řidič nákladního vozu šéfovi pašerácké skupiny. Ten mu odpovídá, aby dusící se lidi ignoroval a jel dál. "Pokud zemřou, vyhoď je někde v lese v Německu," zněl podle Guardianu pokyn.
Řidič nákladní automobil nakonec opustil už po přejezdu do Rakouska, kde ho 27. června našli a otevřeli tamní policisté. Zemřelo v něm jedenasedmdesát lidí, kteří se udusili už během jízdy na maďarském území. Bylo mezi nimi i roční malé dítě.
Výnosný byznys s lidmi
Podle rakouského týdeníku Profil vedl zřejmě pašerácký gang dvaatřicetiletý Afghánec L. S., který sám dorazil do Evropy jako uprchlík. V srbském hlavním městě Bělehradu vytvořil tajnou síť, která přijímala žádosti běženců o nelegální převoz do Německa. Ojeté dodávky a nákladní vozy s lidským nákladem pak vyjížděly ze srbsko-maďarské hranice.
Druhým členem skupiny byl podle Profilu jedenatřicetiletý Bulhar M. G. Pochází z města Lom severně od Sofie a v minulosti se živil jako řidič, který převážel z Bulharska do Německa a Itálie lidi, kteří tam chtěli pracovat. V policejních záznamech má několik případů jízdy s alkoholem v krvi, padělání dokumentů nebo zpronevěry. V Bulharsku si odseděl osm měsíců ve vězení. Německé úřady po něm pátraly kvůli obvinění, že v roce 2011 přepadl obsluhu čerpací stanice v Bochumi v Severním Porýní - Vestfálsku.
Pašování lidí bylo pro bulharského člena skupiny lukrativní příležitostí, které se aktivně chopil. V rodném městě Lom "rekrutoval" řidiče, kteří pro pašerácké gangy jezdili a převáželi běžence. Společně s dalšími třemi pachateli je teď podle maďarské obžaloby odpovědný za krutou a úmyslnou smrt 71 lidí. A taky za jednu z největších tragédií v historii nedávné uprchlické krize v Evropě.
VIDEO: Rozhovor s etnologem Michalem Pavláskem o uprchlících, mířících do Evropy.