Zatýkání a zavírání webů, Čína "čistí" internet

ČTK ČTK
31. 3. 2012 16:05
Peking chce zabránit spekulacím vyvolaných odvoláním "čínského Dubčeka" Po Si-laje
Fámy se začaly internetem šířit po odvolání Po Si-laje, které čínská média nijak nezdůvodnila.
Fámy se začaly internetem šířit po odvolání Po Si-laje, které čínská média nijak nezdůvodnila. | Foto: Reuters

Peking - Šest lidí bylo zatčeno a šestnáct webů dočasně uzavřeno čínskými úřady v souvislosti s údajnou produkcí a propagací fám.

Informovala o tom v noci na sobotu agentura Nová Čína. Upřesnila, že od poloviny února bylo z podobných důvodů zadrženo v zemi více než tisíc lidí.

Podle agentury AFP nynější zákrok nejspíš souvisí s nedávným překvapivým odvoláním čínského politika Po Si-laje z vlivného stranického postu, což vyvolalo pro vládu nepříjemné spekulace šířené po internetu.

Asi šest set milionů uživatelů dvou hlavních čínských mikroblogových portálů Sina Weibo a Tencent QQ nemá od soboty až do třetího dubna možnost psát na internetu své komentáře a další texty.

Oficiálním zdůvodněním tohoto opatření má být, podle agentury AP "potřeba zabránit šíření fám a nelegálních informací".

Podle vysvětlení tamního tisku zkreslují dohady a lži podávané na internetu za fakta skutečnost. V důsledku tak vyvolávají "neklid a zmatek v lidských myslích a ohrožují celistvost společnosti."

Na síti Tencent se objevilo oznámení, že se mikroblogy šíří zprávy, které "mají vážné společenské dopady a obsahují rozsáhlé množství škodlivých informací... Je nutné přistoupit k čistce".

Masivní šíření zvěstí o chystaném puči, střelbě v Pekingu nebo nehodě, při níž měl zahynout syn člena čínské vlády, po internetu začalo odvoláním jednoho ze stranických vůdců, Po Si-laje.

Ten dokonce usiloval o místo v nejužším vedení komunistické strany.

Úřady se k jeho odvolání nijak nevyjádřily, což vyvolalo mezi Číňany divoké spekulace.

Podle některých nepodložených zpráv byl Po zapleten do pokusu o státní převrat. Jiné zdroje tvrdily, že se Po snažil utajit, že jsou jeho rodinní příslušníci vyšetřováni kvůli korupci.

K odvolání došlo po skandálu kolem jeho blízkého spolupracovníka Wang Li-ťüna, který na americkém konzulátu požádal o politický azyl.

Odvolání Po Si-laje odhalilo hluboké spory ve straně, jež se obecně snaží udržovat zdání pevné jednoty. Této iluze se snaží dosahovat také kontrolou jinak v Číně velmi populárního internetu.

Sociální sítě? Pro Peking riziko

Podle oficiální agentury Nová Čína zadržela čínská policie od poloviny února - v rámci kampaně proti pašování zbraní, drog a další trestné činnosti na internetu - více jak tisícovku podezřelých.

Kromě toho nechala smazat více než 208 tisíc "škodlivých" elektronických zpráv. Kromě toho čínské úřady dlouhodobě tvrdě cenzurují také sítě Twitter, Facebook a YouTube.

Peking je k sociálním sítím velmi nedůvěřivý - s velkými obavami sledovala čínská vláda události "arabského jara" v nichž právě tyto sítě hrály významnou roli v organizaci a koordinaci protestů.

 

Právě se děje

Další zprávy