Čínským webem se šíří fámy o puči, strana je nervózní

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
22. 3. 2012 18:22
Odvolání populárního Po Si-laje, který aspiroval na nejvyšší funkce vyvolalo napětí
Všechno začalo odvoláním Po Si-laje, které čínská média nijak nezdůvodnila.
Všechno začalo odvoláním Po Si-laje, které čínská média nijak nezdůvodnila. | Foto: Reuters

Peking - Čínou se šíří zvěsti o chystaném státním převratu a s tím údajně související střelbě v centru Pekingu, pohybech obrněných vozidel v metropoli i záhadnou nehodou Ferrari, v němž měl zahynout syn člena vlády.

Podle analytiků, na něž se odvolává agentura AFP, to souvisí s překvapivým odvoláním kontroverzního stranického vůdce Po Si-laje, který usiloval o místo v nejužším vedení komunistické strany.

Po Si-laj působil jako šéf komunistické strany ve městě Čchung-čching na jihozápadně země a donedávna patřil k nejvážnějším kandidátům na místo v nejvyšším stranickém grémiu.

Minulý týden byl ale ze své funkce odvolán. Stalo se tak po skandálu kolem jeho blízkého spolupracovníka Wang Li-ťüna, populárního šéfa čínské policie v Čchung-čchingu, jenž proslul svým tažením proti organizovanému zločinu.

Wang v únoru navštívil americký konzulát ve městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Čínským úřadům se ho ale podařilo dostat z konzulátu ven a nyní je vyšetřován.

Odvolání Po Si-laje odhalilo hluboké spory ve straně, jež se obecně snaží udržovat zdání pevné jednoty. Státní média navíc o sesazení činitele informovala jen velmi stručně a nijak je nezdůvodnila. To otevřelo prostor pro různé spekulace.

"Lidé jsou nervózní, nemají k dispozici moc informací," řekl Po Č'-jüe, expert na čínskou politiku na univerzitě v Singapuru. "Jsou hladoví po nových informacích, a pokud se žádné neobjeví, tak si je sami vybájí," dodal.

Komunisté raději zpřísnili cenzuru

Jeho slova potvrzuje množství zvěstí, jež v posledních dnech zaplavily čínský internet. Asi nejdivočejší fámou kolující na síti i mezi lidmi byla zpráva o pokusu o puč, který údajně připravoval mocný bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang. Tuto spekulaci podnítily poznámky přispěvatelů na mikroblozích, podle nichž se na hlavních ulicích v Pekingu objevily tanky a byla slyšet střelba.

Intenzivní spekulace ohledně identity řidiče rozpoutala i nehoda černého vozu Ferrari v Pekingu, když se roznesly zprávy, že incident byl na webu rovněž cenzurován. Také vysoká cena luxusního vozu naznačuje, že mrtvým dvacetiletým mladíkem může být syn některého z vládních činitelů.

O něco věrohodnější se zdá být dokument zveřejněný na internetu, podle nějž byli členové Po Si-lajovy rodiny vyšetřováni s obviněním z korupce a Po se to snažil zatajit.

Komunistická strana každopádně kvůli šířícím se informacím znervóznila a na populárním čínském mikroblogu weibo nechala zablokovat hesla jako "střelba", "tank", "Po Si-laj", "Wang Li-ťün", jakož i jméno Poova syna "Po Kua-kua" a jeho manželky "Ku Kchaj-laj".

 

Právě se děje

před 18 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy