Čína po 2 letech pustila příbuzné k vězni-disidentovi

ČTK ČTK
28. 3. 2012 7:25
Kdysi prominentního právníka Kao Č'-šenga směli vidět půl hodiny
Vězení v Číně, ilustrační snímek.
Vězení v Číně, ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Příbuzní vězněného čínského disidenta Kao Č'-šenga dostali od úřadů povolení, aby ho navštívili. Agentura AP připomíná, že téměř dva roky chyběly nezávislé informace o tom, zda je Kao Č'-šeng vůbec naživu.

Bratr tohoto prominentního právníka řekl, že ho viděl, ale že mu není příjemné říkat více. Spolu s ním se za Kao Č'-šengem vypravila jeho manželka a tchán. Ve vězení v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang se s disidentem mohli minulou sobotu vidět půl hodiny.

Kao Č'-šeng byl 20 měsíců nezvěstný. Teprve loni v prosinci čínská státní média informovala o tom, že na tři roky půjde zpátky do vězení za to, že porušil pravidla podmínečného trestu. Jeho rodina se na přelomu roku od soudu dozvěděla, kde je vězněný.

Kao Č'-šeng jako právník zastupoval například náboženské disidenty a prosazoval ústavní reformy.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy