Zasypané horníky zavalily firmy pracovními nabídkami

Radim Klekner Radim Klekner
16. 9. 2010 7:00
Při ražbě záchranné šachtice narazili důlní experti na starou výztuž
Ze zavalených horníků jsou mediální hvězdy, nabídky práce jenom prší. Dostanou se ale skutečně ven?
Ze zavalených horníků jsou mediální hvězdy, nabídky práce jenom prší. Dostanou se ale skutečně ven? | Foto: Reuters

Copiapó - Horníci uvěznění v dole na měď a zlato na severu Chile zůstanou v podzemí ještě dva měsíce, už nyní ale dostávají zajímavé nabídky nové práce.

Třiatřicet mužů, kteří se od neštěstí z pátého srpna stali doslova mediálními hvězdami, se nemusí obávat, že zůstanou bez zaměstnání. Šachta u Copiapa zůstane trvale uzavřena, chilské těžební společnosti se ale přetahují, která z nich získá některého z horníků z nyní světoznámého dolu San José.

Totéž platí i pro tři stovky jejich kolegů, kteří přestali v dole pracovat poté, co se před pěti týdny zřítila stěna únikové šachty. Dvě desítky důlních společností působících v Chile jim teď nabídlo přes tisícovku pracovních míst.

Akt dobré vůle nebo dobrá reklama?

Kromě tradičních zaměstnání, jako je důlní mechanik, elektrikář či obsluha důlního bagru se mezi nimi objevila i nabídka na pozici "specialisty pro předcházení důlních neštěstí".

"Těch třiatřicet nezůstane bez práce," řekla agentuře AP Sára Morálesová, náměstkyně ředitele pro nábor pracovních sil těžební společnosti Terra Services. Její společnost nabídla horníkům z dolu San José dvacet pracovních míst.

"Zasypaní horníci nemusí mít strach, že by speciální program, v rámci kterého dostanou práci v jiných dolech, byl vázán na nějaký termín," ujistil muže uvězněné v podzemí viceprezident kanadské důlní společnosti Kinross José Tomás Letelier, která těží v Chile. Kinross nabízí celkem 46 pracovních pozic.

Aby také ne. Nabízet práci horníkům, kteří jsou známi po celém světě, je pro každou firmu velmi dobrá reklama, byť je prezentována jako akt dobré vůle.

Muži z dolu San José se také nemusí obávat, že by měli v budoucnu pracovat za stejných podmínek, za jakých je najala mateřská společnost San Estebán. Ta již přiznala, že ve svém dole zanedbávala bezpečnostní předpisy.

Chilská vláda po neštěstí nechala uzavřít nejenom důl u Copiapa, nýbrž také dvacet dalších šachet.

Ozývají se manželky

Otázkou zůstává, zda zavaleným horníkům umožní další práci v dole jejich manželky.

Lila Ramírezová už prohlásila, že se nechá rozvést, pokud její třiašedesátiletý muž Mário projeví přání byť jen jednou znovu sfárat pod zem. Podobně se vyjádřily další z žen, které nyní čekají na své manžely v improvizovaném stanovém městečku zbudovaném na pozemku dolu San José.

Příbuzní zavalených čekají na pozemku dolu ve stanovém městečku.
Příbuzní zavalených čekají na pozemku dolu ve stanovém městečku. | Foto: Reuters

Velkou neznámou je také to, v jakém psychickém rozpoložení budou zasypaní horníci, až je záchranáři vytáhnou ve speciální kleci záchrannou šachticí z dolu ven.

K jejich dobrému rozpoležení rozhodně nepřispěla zpráva, že jeden ze dvou širokoprůměrových vrtů, který nyní hloubí týmy expertů pomocí obřích vrtných souprav, musel být dočasně zastaven poté, co vrtná hlavice narazila na starou železnou výztuž.

Náklady hradí státní firma Codelco

Vrt, který má být následně rozšířen na průměr pětapadesáti centimetrů, se nyní dostal do hloubky téměř tří set metrů. Zasypaní horníci jsou o čtyři sta metrů níže.

Již za pětačtyřicet dní by k nim záchranné týmy měly prorazit třetí vrt. A to s pomocí speciální soupravy dovezené ze Spojených států a používané při vrtech na ropu.

Vrtání záchranných šachtic je nákladná záležitost, chilský ministr těžebního průmyslu Laurence Goldborne ale odmítl byť jen naznačit, jakou částku Chile zaplatí za záchranné práce. Jeden metr šachtice ale podle expertů přijde v přepočtu na přibližně dva tisíce dolarů.

Náklady zatím hradí státem kontrolovaná těžební společnost Codelco. Může si to dovolit. Poslední astronomický nárůst cen mědi na světových trzích jí za prvních šest měsíců tohoto roku přinesl zisk ve výši dvě a půl miliardy dolarů. To je více než třiapůlkrát tolik, co společnost vydělala za celý loňský rok.

 

 

Právě se děje

Další zprávy