Zastánci království zaspali. Skotskem zní "Ano nezávislosti"

Marek Hudema, Hospodářské noviny
10. 9. 2014 11:16
Reportáž ze Skotska. Už příští týden budou jeho obyvatelé hlasovat o odtržení od Velké Británie.
Foto: Reuters

Edinburgh (od zpravodaje HN) - Dosud nenápadná kampaň za udržení Skotska ve Velké Británii o sobě začíná dávat vědět. Dnes přicestuje do Skotska šéf konzervativců David Cameron, hlava liberálů a jeho partner ve vládě Nick Clegg a šéf opoziční Labour Party Ed Miliband, aby na veřejných setkáních přesvědčili Skoty, že je lepší zůstat ve svazku s královstvím.

Možnost nezávislého Skotska se totiž stala realitou. Referendum plánované na čtvrtek 18. září skutečně může dopadnout ve prospěch vzniku samostatného státu: už začátkem týdne se objevil první průzkum veřejného mínění, podle kterého vedou příznivci nezávislosti.

A následoval průzkum jiné agentury, jenž ukázal, že síly jsou takřka vyrovnány a dlouhodobě počet zastánců odtržení Skotska roste.

Pár dní na záchranu

"Zastánci udržení Skotska v Británii podcenili kampaň. Když se podíváte, na venkově vidíte všude u cest cedule Ano nezávislosti," říká asi padesátiletá historička stojící před kostelem na ulici Union ve skotském Aberdeenu, která nechce zveřejnit své jméno.

Stejně jako mnoho dalších z obou táborů. Většinou se totiž bojí, že by mohli svým politickým postojem odradit zákazníky nebo si nadělat problémy v práci.

"Moc cedulí s Ne nezávislosti nevidíte. Přitom v Británii je nám lépe a argumenty pro nezávislost jsou založeny jen na výmyslech a pocitech," doplňuje s tím, že ona rozhodně bude hlasovat proti nezávislosti.

Plakáty odmítající nezávislost země jsou vidět opravdu spíše sporadicky - hlavně ve městech, konkrétně v bohatších čtvrtích. Zastánci jednotné Británie totiž zatím vedli kampaň velmi opatrně, báli se, aby Skoty svojí činností ještě nevyburcovali k podpoře nezávislosti.

Nyní však podle titulků britských novin zbývá "na záchranu Británie" už jen pár dní.

Příznivci hnutí Better together (Lepší je být dohromady), které odmítá nezávislost, teď zesílili tlak: chodí od domu k domu přesvědčovat nerozhodnuté voliče a plánují také veřejná shromáždění. Míří především na to, že odtržení může Skotsku způsobit ekonomické problémy a že hnutí za nezávislost nemá dostatečně promyšlen další postup v případě osamostatnění.

"To se vyřeší"

Politici Skotské národní strany, která je hlavním zastáncem nezávislosti, například tvrdí, že země bude nadále používat britskou libru. Není ale vyřešeno, jak by mohly existovat dva nezávislé státy s jednou měnou, když by každý z nich měl jinou hospodářskou politiku.

Zastánci nezávislosti totiž chtějí větší sociální stát, než je v Británii, větší státní výdaje, zároveň ale odmítají převzít část britských dluhů.

"Že by to nešlo bez vlastní měny a že by byl problém, kdybychom neměli vlastní centrální banku, o tom jsme příliš neuvažovali. To se vyřeší," tvrdí jeden ze zastánců nezávislosti, majitel menší programátorské firmy z Edinburghu.

I když, jak přiznává, nakonec může vzniknout i samostatná skotská měna.

Experti navíc očekávají, že v případě nezávislosti dojde k podstatnému poklesu hodnoty skotských nemovitostí.

Pokud by skutečně vznikalo samostatné skotské platidlo, jeho hodnota by byla nižší než libry, zvýšily by se úroky a lidé by se dostali do potíží se splácením úroků z hypoték. Nejlépe si to uvědomují obchodníci s nemovitostmi.

"Samozřejmě budu hlasovat proti," uvedla zaměstnankyně právní kanceláře Aberdeen Considine, která se specializuje na poradenství týkající se obchodování s realitami.

Co bude s ekonomikou?

Problém může být i s členstvím samostatného Skotska v Evropské unii, které pokládají zastánci nezávislosti za automatické už od vzniku nového státu. A s platností obchodních dohod, které uzavřela Velká Británie s dalšími zeměmi.

To může ztížit přístup skotského zboží na světové trhy. A ztížit se mohou skotským firmám i nákupy v samotné Británii.

"Problém je, že není jasný plán, co se má dít po získání nezávislosti, co bude s ekonomikou. Je to jako skok do neznáma. Jsou tu příliš velká rizika," míní Bill Adamson, majitel malé ropné firmy Rig-Project.

"Podívejte se, co se stalo před pár dny, když poklesla hodnota britské libry a spadly ceny akcií na burze. A to jen proto, že se ukázalo, že podle průzkumů mohou zastánci nezávislosti vyhrát. A v případě odtržení od Británie může přijít ještě silnější reakce," varuje.

 

Právě se děje

Další zprávy