Řekněte ne, vyzvaly Skoty špičky byznysu. I výrobci whisky

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2014 12:14
133 vlivných představitelů skotských financí, průmyslu a byznysu se vyslovilo proti samostatnosti. Je prý riskantní.
Skotská whisky. Zůstane i britskou?
Skotská whisky. Zůstane i britskou? | Foto: Ondřej Besperát

Glasgow – Odpůrci skotské nezávislosti získali před referendem, naplánovaným na 18. září, silné spojence.

133 představitelů skotského byznysu a průmyslu vydalo prohlášení, ve kterém vyzvali Skoty, aby za tři týdny na otázku, zda si přejí odtržení od Velké Británie, odpověděli ne.

Byznys se obává, že Skotsko by ukončením více než tři sta let trvajícího spojení s Anglií vstoupilo na příliš nejistou půdu a ekonomické důsledky takového kroku by mohly být velmi špatné.

"Jako ti, kteří vytvářejí pracovní místa, pečlivě zvažujeme argumenty obou stran debaty. Naším závěrem je, že nejsou dány dostatečné argumenty pro samostatnost z ekonomického hlediska," uvádí se v prohlášení.

Dokument je podepsán vedením největších skotských firem. Například BHP Billiton, HSBC Holdings, Cairn Energy, Aggreko, Baxters. Podepsal se také Ian Curle ze společnosti Scottish Whisky, která vyrábí značky Famous Grouse a Macallan.

V dopise se dále uvádí, že je nejisté, jak to bude v nezávislém Skotsku s měnou, exportní politikou, daněmi, penzijním systémem a členstvím v Evropské unii.

Skotské libry.
Skotské libry. | Foto: Reuters

"Nejistota je pro byznys špatná," píší signatáři výzvy otištěné v deníku The Scotsman.

Argumentují také tím, že Velká Británie zajišťuje milion skotských pracovních míst.

Jak ale píše list Guardian, i mezi finančníky a byznysmeny se najdou zastánci skotské nezávislosti. Jako příklady uvádí bývalého šéfa Royal Bank of Scotland George Mathewsona a ředitele investiční agentury Scottish Enterprise Donalda McKaye.

Všechny tři největší britské strany – konzervativci, labouristé a liberální demokraté – jsou proti odtržení Skotska. Shodují se v tom, že v případě rozdělení země nebude možné, aby Skotsko nadále používalo britskou libru.

Šéf Skotské národní strany a hlavní praporečník samostatnosti Alex Salmond ale trvá na tom, že Skotsko by zůstalo v měnové unii. Právě nejasnost v této otázce podle britských médií řadu Skotů odrazuje od samostatnosti.

Ti, kteří jsou pro samostatnost, sázejí na příjmy ze zásob ropy a zemního plynu v Severním moři. O jejich rozsah se ovšem vedou i mezi odborníky spory.

Ve všech průzkumech veřejného mínění mají zatím navrch odpůrci nezávislosti. Stále je však dost nerozhodnutých voličů, kteří poměr mohou zvrátit, i když to nevypadá pravděpodobně.

Ve Skotsku žije 5,2 milionu obyvatel (zhruba jako na Slovensku), ve Velké Británii i se Skoty dohromady 63 milionů.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy