Političtí rivalové se spojili, chtějí udržet Skotsko

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 16:39
Britský premiér spolu s dalšími lídry politických stran osobně navštíví Skotsko. Shodují se, že je lepší, aby Skotsko zůstalo v království.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Tábor příznivců skotské nezávislosti pár dnů před referendem roste, a tak vůdci britských vládních konzervativců, liberálních demokratů i opozičních labouristů spojili síly. A ve středu Skotsko navštíví.

Ministerský předseda David Cameron, jeho koaliční partner Nick Clegg i opoziční lídr Ed Miliband se s místními obyvateli chtějí setkat v rámci kampaně za setrvání Skotska ve svazku s Británií.

"Je toho hodně, co nás rozděluje. Na jedné věci se ale vášnivě shodujeme: Spojené království je lepší, když jsme spolu," uvedl vůdce konzervativců Cameron v prohlášení zveřejněném na Facebooku.

Právě kvůli tomu se podle něj všichni vůdci shodli, že musí být ve středu ve Skotsku a nikoli v parlamentu, kde by měl tradičně jako každý týden předseda vlády čelit otázkám poslanců.

"Chceme naslouchat voličům a mluvit s nimi o zásadní volbě, která je čeká. Náš vzkaz skotskému lidu je jednoduchý: Chceme, abyste zůstali," dodal premiér ve společném prohlášení s šéfem liberálních demokratů Nickem Cleggem a vůdcem labouristů Edem Milibandem.

Foto: Thinkstock

Na znamení podpory Skotska rozhodl, že na sídle britského premiéra v londýnské Downing Street 10 má vlát i skotská vlajka.

Vůdce opozice Ed Miliband zase dnes vyzval obyvatele celé Británie, aby na znamení podpory společného svazku se Skoty vyvěsili skotskou modrobílou vlajku na svých domech. "Chceme, aby města i vesnice po celém Spojeném království vyvěsila Saltire a vyslala Skotsku vzkaz: Zůstaňte s námi," uvedl Miliband ve svém prohlášení.

Předběžné výsledky jsou těsné

Nový průzkum veřejného mínění ukazuje, že tábor příznivců skotské nezávislosti s blížícím se datem hlasování roste.

Podle aktuální sondáže agentury TNS se pro odtržení vyslovilo 38 procent dotazovaných, pro setrvání v unii s Londýnem 39 procent a zbývajících 23 procent dotazovaných se ještě nerozhodlo. Přitom ještě před měsícem bylo pro nezávislost 32 procent respondentů a proti ní 45 procent dotazovaných.

"Výsledky vypadají velmi těsné a obě dvě strany budou povzbuzeny k tomu, aby využily posledních pár dní kampaně a snažily se přesvědčit nerozhodnuté voliče," uvedl Tom Costley, šéf skotské pobočky TNS.

Výsledek průzkumu, kterého se zúčastnilo 990 lidí, ukazuje na těsný rozdíl mezi příznivci a odpůrci samostatného Skotska. To dokládá i sondáž agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times, ve které se pro nezávislost vyslovilo 51 procent dotázaných, proti jich bylo 49 procent.

Londýn slibuje rozšířit autonomii

Průzkum YouGov, který byl zveřejněn minulou neděli, způsobil otřes na finančních trzích. Libra klesla na nejnižší hodnotu za posledních deset měsíců.

Londýn se snaží skotské voliče přesvědčit, aby po 307 letech svazku s Anglií ve spojení pokračovali. Britský ministr financí George Osborne krátce po zveřejnění výsledků průzkumu YouGov řekl, že vláda chystá rozšířit autonomii Skotska v oblasti daňové politiky, výdajů a sociální politiky.

S návrhem na přenesení dalších pravomocí na skotský parlament přišel i bývalý britský premiér Gordon Brown, který se ve Skotsku narodil. Během svého vystoupení ve středním Skotsku v pondělí večer prohlásil, že skotští zákonodárci by získali více rozhodovacích práv v oblasti sociální péče, financí a sociální i ekonomické politiky.

Debata o posílení pravomocí skotského parlamentu by podle něj měla začít ihned po referendu, které se vysloví pro setrvání ve svazku s Británií. A britští zákonodárci by potřebnou legislativu měli dostat na stůl do ledna příštího roku.

"Tento krok nás posune tak blízko federalizaci, jak je to jen možné," uvedl Brown, který je ve Skotsku stále velmi oblíbený. Bývalý šéf labouristů je prý rovněž jedním z mála britských politiků, kterých se šéf skotské vlády a lídr kampaně za nezávislost Alex Salmond obává.

"Skotsko je již nyní národem. Jsme hrdí na naši historii a kulturu. Chceme ale zpřetrhat všechny přirozené vztahy s našimi přáteli, s našimi sousedy, s našimi příbuznými v Anglii, Walesu a Severním Irsku?" prohlásil Brown.

Salmond ale tento nejnovější návrh předložený Brownem, který podpořily všechny tři hlavní britské politické strany, kritizoval. "V tom balíčku není vůbec nic nového," řekl skotský premiér novinářům v Edinburghu. Jak dodal, s podobným návrhem přišel Londýn již na jaře. Kampaň podporující setrvání Skotska v unii s Británií se podle něj rozpadá.

V referendu 18. září budou lidé odpovídat na otázku: Mělo by být Skotsko nezávislou zemí? Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, budou následovat jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o osudu britských jaderných ponorek, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku.

Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy