Zásah v Makedonii: Osm mrtvých policistů, desítky zraněných

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2015 10:46
Podle úřadů si násilí vyžádalo také 14 mrtvých na straně ozbrojenců. Vláda vyhlásila dvoudenní smutek.
Zničená budova ve městě Kumanovo.
Zničená budova ve městě Kumanovo. | Foto: Reuters

Skopje - Při víkendových násilnostech v severomakedonském městě Kumanovo, kde policie zasahovala proti "ozbrojené skupině", přišlo o život osm strážců zákona a 14 ozbrojenců.

V neděli to oznámilo ministerstvo vnitra. Mluvčí ministerstva doplnil, že během zásahu proti "teroristům ohrožujícím občany Makedonie" bylo raněno dalších 37 policistů.

Podle mluvčího vedla ozbrojence pětice bývalých velitelů kosovské národnosti, uvedla makedonská agentura MIA. Místní média tvrdí, že jde o bývalé členy Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v minulosti stála v čele ozbrojeného boje albánskojazyčného obyvatelstva Kosova za nezávislost na Srbsku.

Plánovali útoky na veřejná místa, řekl premiér

Premiér Nikola Gruevski uvedl, že ozbrojenci patřili ke skupině, jež plánovala útoky na makedonské státní instituce a veřejná místa jako nákupní střediska a sportovní akce. "Jedním z cílů skupiny bylo destabilizovat Makedonii," citovala premiéra agentura AP.

Podle agentury Reuters premiér uvedl, že se nejedná o makedonsko-albánský konflikt. "Toto není makedonsko-albánský konflikt, ale konflikt mezi lidmi, kteří to se státem myslí špatně, a lidmi, kteří ho hájí," řekl Gruevski.

Jde o manipulaci, namítají odpůrci

Řada obyvatel Kumanova ale oficiální vysvětlení vlády odmítá. "Je to čirá manipulace," uvedl například 40letý Albánec Elham Murad. Podle něj se Gruevski touto akcí snaží zakrýt odhalení opozičního vůdce Zorana Zaeva, podle kterého se premiér dopustil zneužití moci.

Skupina prý měla 40 dobře vycvičených členů, kteří se podle premiéra podíleli na různých akcích v regionu a na Blízkém východě. "Přes 30 teroristů, hlavně občanů Makedonie a jednoho z Albánie, se včera policejním silám vzdalo," sdělil mluvčí ministerstva vnitra.

Přestřelka začala v sobotu na předměstí Kumanova obývaném hlavně Albánci. Podle svědků na místě i v neděli panovalo napětí, ale střelba už byla jenom sporadická.

Dohoda zvyšuje napětí

Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv albánské menšiny.

Kumanovo leží blízko hranic Srbska a bývalé srbské provincie Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo jednostranně samostatnost. Kosovští Albánci se odtrhli po ozbrojené revoltě tamních separatistů koncem devadesátých let.

Stejnou cestou se chtěli vydat jejich makedonští soukmenovci v roce 2001, ale situaci se podařilo uklidnit díky dohodě zprostředkované západními diplomaty. Dohoda zaručuje Albáncům větší práva a zastoupení ve státních institucích. Její realizace je však pomalá a dochází k různým incidentům, které zvyšují napětí.

Podle agentury Reuters incident v Kumanovu vyvolává otázky o stabilitě Makedonie, jejíž vládu opozice kritizuje za nelegální odposlechy a zneužívání pravomocí. Nedávno se střetli s policií účastníci protestu, na němž lidé žádali rezignaci premiéra Nikoly Gruevského. Opozice chce další protest pořádat 17. května.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy