Noční vlci jsou na cestě do Prahy. S kozáky chtějí na Vítkov

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 5. 2015 11:15
Doprovod ruských motorkářů by měli tvořit příslušníci českých klubů.
Spanilou jízdu Evropou zhatili Poláci. Někteří motorkáři se na ni vydali na vlastní pěst.
Spanilou jízdu Evropou zhatili Poláci. Někteří motorkáři se na ni vydali na vlastní pěst. | Foto: Reuters

Praha - Ruští motorkáři, kteří se v uplynulých dnech postarali o rozruch v několika evropských zemích, chystají jízdu Prahou.

V metropoli by se členové klubu Noční vlci měli objevit už v úterý večer, a to společně s kozáky.

Na své webové stránce to tvrdí Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska, který motorkářskou akci organizuje.

Podle programu zveřejněného na stránce kazaki.cz plánují v Česku celkem třídenní pobyt. Jízdu mají zahájit v úterý návštěvou památníku u Vitějovic na Prachaticku, který je označován za "pomník pěti armád".

Večer by se pak měli přesunout do metropole a naplánovanou mají "pěší exkurzi večerní Prahou".

Akce je podle kozácké organizace, která dlouhodobě působí v Česku a pravidelně pořádá folklorní představení, spojena s oslavami 70. výročí ukončení druhé světové války a navazuje na program, který začal již koncem dubna v Moskvě.

Původně byla plánována jízda motorkářů napříč Evropou. Příslušníci různých klubů, včetně pověstných Nočních vlků, známých svými vazbami na Kreml, se chystali projet po stopách Rudé armády trasu dlouhou 6000 kilometrů. Cesta měla vést z Ruska přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko, Rakousko a skončit v Berlíně.

Po metropoli autobusem a pěšky

Polsko však kolonu na své území nepustilo a "bikeři" se pak do jednotlivých zemí dostávali v malých skupinách nebo se přepravovali v autech či letecky.

Naposledy bylo několik mužů v tradiční výstroji v Mnichově a navštívili také památník na místě bývalého koncentračního tábora v Dachau. Několik ruských motorkářů se o víkendu objevilo také v Brně a v Ostravě. Položili tam věnce k válečným památníkům.

V Praze plánují motorkáři společně s kozáky, válečnými veterány i představiteli občanských organizací návštěvu památníku na Vítkově a také Olšanských hřbitovů. Zúčastnit by se měli bohoslužby v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech a položit věnce k památníku padlým vojákům.

Po Praze by se prý měli přesunovat autobusem a pěšky. Na závěr svého pobytu v Česku se chtějí vydat do Chlumce. Také tam chystají pietní akci a bohoslužbu.

Kozácká organizace uvedla, že cílem cesty motorkářů je "uctít památku padlých vojáků, umučených, zabitých a zesnulých civilistů v důsledku války, položit věnce u památníků, účastnit se panychid v chrámech a seznámit se s historií a kulturou národů, se kterými se na své trase setkají". Doprovod ruských motorkářů by měli tvořit příslušníci českých klubů.

Turisté na výletě po Evropě

Michail Dzjuba z české kozácké organizace Aktuálně.cz řekl, že do Prahy přijedou členové různých ruských klubů včetně spolku označovaného jako Noční vlci. Podle něj by z Mnichova mělo přijet kolem deseti lidí, další se pak do Česka sjedou z Polska, Rakouska a Makedonie.

"Jsou to turisté, kteří pořádají výlet po Evropě. Jde o skupinu nadšenců na motorkách, která si jako cíl své jízdy dala kladení věnců k památníkům sovětským vojákům. Nejde o žádnou demonstraci," uvedl. Počet účastníků se prý mění při průjezdu různými zeměmi.

Vůdce skupiny Noční vlci Alexandr Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg, proslul svým přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho motorkáři pořádají již několik dnů jízdy napříč Ruskem, avšak do Evropy se mnozí nedostali. Někteří členové skupiny byli zařazeni na sankční seznam kvůli podpoře ruské anexe Krymu a separatistů na Donbasu. Evropští politici včetně českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka označili jízdu za provokaci.

Zaldostanov v pondělí prohlásil, že spanilou jízdu motorkářský klub podnikne také napříč západní Ukrajinou a obnoví tam pomníky válečným hrdinům, které byly poničené "banderovci". Neupřesnil však, kdy takovou akci chystají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy