Noční vlci jsou na cestě do Prahy. S kozáky chtějí na Vítkov

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 5. 2015 11:15
Doprovod ruských motorkářů by měli tvořit příslušníci českých klubů.
Spanilou jízdu Evropou zhatili Poláci. Někteří motorkáři se na ni vydali na vlastní pěst.
Spanilou jízdu Evropou zhatili Poláci. Někteří motorkáři se na ni vydali na vlastní pěst. | Foto: Reuters

Praha - Ruští motorkáři, kteří se v uplynulých dnech postarali o rozruch v několika evropských zemích, chystají jízdu Prahou.

V metropoli by se členové klubu Noční vlci měli objevit už v úterý večer, a to společně s kozáky.

Na své webové stránce to tvrdí Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska, který motorkářskou akci organizuje.

Podle programu zveřejněného na stránce kazaki.cz plánují v Česku celkem třídenní pobyt. Jízdu mají zahájit v úterý návštěvou památníku u Vitějovic na Prachaticku, který je označován za "pomník pěti armád".

Večer by se pak měli přesunout do metropole a naplánovanou mají "pěší exkurzi večerní Prahou".

Akce je podle kozácké organizace, která dlouhodobě působí v Česku a pravidelně pořádá folklorní představení, spojena s oslavami 70. výročí ukončení druhé světové války a navazuje na program, který začal již koncem dubna v Moskvě.

Původně byla plánována jízda motorkářů napříč Evropou. Příslušníci různých klubů, včetně pověstných Nočních vlků, známých svými vazbami na Kreml, se chystali projet po stopách Rudé armády trasu dlouhou 6000 kilometrů. Cesta měla vést z Ruska přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko, Rakousko a skončit v Berlíně.

Po metropoli autobusem a pěšky

Polsko však kolonu na své území nepustilo a "bikeři" se pak do jednotlivých zemí dostávali v malých skupinách nebo se přepravovali v autech či letecky.

Naposledy bylo několik mužů v tradiční výstroji v Mnichově a navštívili také památník na místě bývalého koncentračního tábora v Dachau. Několik ruských motorkářů se o víkendu objevilo také v Brně a v Ostravě. Položili tam věnce k válečným památníkům.

V Praze plánují motorkáři společně s kozáky, válečnými veterány i představiteli občanských organizací návštěvu památníku na Vítkově a také Olšanských hřbitovů. Zúčastnit by se měli bohoslužby v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech a položit věnce k památníku padlým vojákům.

Po Praze by se prý měli přesunovat autobusem a pěšky. Na závěr svého pobytu v Česku se chtějí vydat do Chlumce. Také tam chystají pietní akci a bohoslužbu.

Kozácká organizace uvedla, že cílem cesty motorkářů je "uctít památku padlých vojáků, umučených, zabitých a zesnulých civilistů v důsledku války, položit věnce u památníků, účastnit se panychid v chrámech a seznámit se s historií a kulturou národů, se kterými se na své trase setkají". Doprovod ruských motorkářů by měli tvořit příslušníci českých klubů.

Turisté na výletě po Evropě

Michail Dzjuba z české kozácké organizace Aktuálně.cz řekl, že do Prahy přijedou členové různých ruských klubů včetně spolku označovaného jako Noční vlci. Podle něj by z Mnichova mělo přijet kolem deseti lidí, další se pak do Česka sjedou z Polska, Rakouska a Makedonie.

"Jsou to turisté, kteří pořádají výlet po Evropě. Jde o skupinu nadšenců na motorkách, která si jako cíl své jízdy dala kladení věnců k památníkům sovětským vojákům. Nejde o žádnou demonstraci," uvedl. Počet účastníků se prý mění při průjezdu různými zeměmi.

Vůdce skupiny Noční vlci Alexandr Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg, proslul svým přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho motorkáři pořádají již několik dnů jízdy napříč Ruskem, avšak do Evropy se mnozí nedostali. Někteří členové skupiny byli zařazeni na sankční seznam kvůli podpoře ruské anexe Krymu a separatistů na Donbasu. Evropští politici včetně českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka označili jízdu za provokaci.

Zaldostanov v pondělí prohlásil, že spanilou jízdu motorkářský klub podnikne také napříč západní Ukrajinou a obnoví tam pomníky válečným hrdinům, které byly poničené "banderovci". Neupřesnil však, kdy takovou akci chystají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy