Záplavy zabily u Mekky 77 lidí. Pouť nepřerušily

Zahraničí Zahraničí
26. 11. 2009 20:40
Voda se valila ulicemi. Lidé umírali v domech i autech

Mekka/Džidda - Západ Saudské Arábie zasáhla ve středu velká tragédie. Při rozsáhlých záplavách tam ve městech Mekka a Džidda zahynulo 77 lidí.

K neštěstí došlo v době slavné muslimské pouti do Mekky sužované navíc strachem z epidemie prasečí chřipky. Podle světových agentur ale voda nikoho z poutníků nezabila.

Svědkové události, kterou způsobily vydatné deště, vyprávěly o proudech vody valících se ulicemi.

Některé z obětí se utopily, jiné skončily pod troskami domů nebo uvězněné v autech.

Agentura Associated Press uvádí s odvoláním na místní úřady, že 21 obětí pocházelo ze Saudské Arábie. Ostatní mrtví byli imigranti z okolních zemí.

Hliněné domy nevydržely

Déšť nebývá v době pouti obvyklý, a proto obyvatele postižených měst zaskočil.

K rozsahu neštěstí přispěla i konstrukce řady místních domů postavených jen z hliněných cihel, které nápor vody nevydržely.

Účastníky pouti nečekaný déšť postihl pouze tím, že vyplavil stany některých z nich a noc museli trávit venku.

Po vyjasnění dál pokračují do Mekky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy