Srbsko se nejvíce obává Dunaje, začíná třídenní smutek

ČTK ČTK
21. 5. 2014 7:00
Bilance záplav v Srbsku, Bosně a Chorvatsku bude ještě horší, než se dosud uvádí. Ve všech třech zemích jsou hlášeny obrovské materiální škody.
Foto: Reuters

Bělehrad/Sarajevo/Záhřeb - Srbsko, Bosnu a Chorvatsko, které už několik dní sužují nebývalé záplavy, čeká další den obav z rozvodněných řek a z nových možných sesuvů podmáčené půdy.

V Srbsku ve středu začíná třídenní státní smutek, Bosna uctila památku obětí dnem smutku v úterý.

Údaje o mrtvých nejsou příliš přesné. Nejvíce jich zatím hlásí Sarajevo, kolem 30. V Srbsku je podle médií oficiálně registrováno 22 obětí a v Chorvatsku se hovoří o jedné až dvou.

Nicméně úřady všude upozorňují, že bilance bude pravděpodobně horší, protože řada lidí je pohřešovaná a další mrtví se mohou objevit, až voda opadne.

Dunaj zábrany nepřekoná

Obrovské materiální škody vodní živel napáchal a ještě nepochybně napáchá ve všech třech bývalých jugoslávských republikách. Nejvíce je ale podle všeho postiženo Srbsko.

Zatímco ještě v úterý dělala Bělehradu největší starosti rozvodněná Sáva, přitékající z chorvatsko-bosenského pomezí, starosti nyní srbské metropoli dělá Dunaj.

Mohutný příděl vody ze Sávy a z dalších toků nebezpečně zvedl jeho hladinu, ale hydrometeorologové uklidňují, že by neměla dosáhnout rekordní výšky, a tudíž ani překonat protipovodňové zábrany.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy