Londýn – Na ulicích není slyšet angličtina, v obchodech jsou nápisy v jiných jazycích, tvář měst se mění, Británie přestává být Británií. Právě tahle slova často zmiňují zastánci Brexitu.
Vadí jim jedna věc: příliš mnoho imigrantů, kteří přicházejí na britské ostrovy.
Slovem imigrant ale nejsou míněni ani tak Pákistánci, Indové, obyvatelé karibských ostrovů či Syřané, ale lidé ze střední a východní Evropy.
Bývalý zpravodaj agentury Reuters v Moskvě Ben Judah před referendem cestuje po Británii a píše reportáže pro server Politico. I na Twitteru zveřejňuje názory mnoha Britů: Mají obavy, že imigrantů je moc.
"Měli bychom zaplavit tunel pod La Manche," řekl Judahovi osmapadesátiletý zahradník Raymond Hurst z města Tonbridge ve střední Anglii.
Zastánkyně Brexitu a ministryně energetiky Andrea Leadsomová tvrdí: "V mém volebním obvodě v Northampshire mi lidé píší, že jdou po hlavní obchodní ulici a neslyší nikde angličtinu." V rozhovoru pro deník Guardian ministryně zároveň uvedla, že pro Spojené království bylo přistěhovalectví přínosné do roku 2002. Pak už ne.
#Leave voters from my notebook in Grantham: "We're being outnumbered." "England's full." "Peterborough's Flooded." pic.twitter.com/fKfjDET3U7
— Ben Judah (@b_judah) June 15, 2016
Premiér David Cameron slíbil, že stlačí roční počet přistěhovalců na sto tisíc. To se mu nedaří: loni přišlo do země 362 tisíc lidí.
Všichni, kdo agitují pro Brexit, tvrdí, že je to moc a zemi to zatěžuje na daních a výdajích. Imigrace se stala hlavní kartou kampaně Vote Leave za odchod Británie z Evropské unie.
Platí rovnítko: Komu vadí velký počet přistěhovalců a bojí se toho, hlasuje pro Brexit.
Aktuálně.cz oslovilo politologa Petera Doreye z univerzity ve velšském Cardiffu. Podle něj téma imigrace "nastřádalo" mnoho hněvu a frustrace Britů.
"V oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost a kde průmyslové podniky přemístily výrobu jinam kvůli nižším nákladům, jsou imigranti obviňováni, že kradou pracovní místa. Zároveň jsou někteří Britové přesvědčeni, že po roce 2004, kdy se Evropská unie rozšířila, imigranti z východní Evropy stlačili dolů mzdy, protože jsou ochotní pracovat za nižší platy.
Přistěhovalci jsou rovněž viněni z přeplnění škol a školních tříd. Stejně jako z toho, že mohou za růst nájmů a zabírají místo, kde by mohli bydlet rodilí Britové. Hlasování pro Brexit je určitou formou odpovědi takzvaně obyčejných lidí vůči elitám, které údajně ztratily kontakt s problémy, které trápí většinu Britů," vysvětluje Pete Dorey.
10. It's either - "I want no more Poles" - with no comprehension of single market, or it's - "I like travel." Not even basic complexity.
— Ben Judah (@b_judah) June 15, 2016
Zastánci Brexitu uvádějí, že mimo Evropskou unii bude možné imigraci lépe kontrolovat a vůbec strážit hranice.
Týdeník Economist ale varuje, že pokud by Británie i po odchodu chtěla mít přístup na volný trh Evropské unie, musí nadále souhlasit s volným pohybem osob, stejně jako Švýcarsko nebo Norsko.
Maďarský premiér Viktor Orbán inzerátem v euroskeptických novinách Daily Mail vyzval Brity, aby zůstali v Unii. Vzhledem k tomu, že zrovna Maďarsko je jednou ze zemí, s kterou si Britové spojují imigraci z členských zemí EU (odhady hovoří o 800 tisících Poláků a 200 tisících Maďarů v Británii), to pro příznivce Brexitu nejspíš moc přesvědčivé nebude.
Imigrace dominovala také úterní velké debatě politiků na stadionu ve Wembley. Stoupenci brexitu v dnešní debatě opakovali svá dlouhodobá stanoviska, že jen mimo unii bude moci Londýn kontrolovat příliv imigrantů. Když jejich počet klesne, zůstane podle nich pro Brity více pracovních míst, budou snadněji dostupní lékaři a sociální služby.
Podle posledního průzkumu, zveřejného v úterý agenturou Reuters, by hlasovalo pro Brexit 44 procent Britů a pro to zůstat v EU 45 procent.
#Orban advertises the #EU to Brits in #DailyMail. Now, that's a twist. #Brexit #Euroscepticism #tabloid #nationalism pic.twitter.com/hS5darCJR7
— Chmielewska-Szlajfer (@HChSz) June 20, 2016