Washington/Moskva - Západní země naléhají na Rusko, aby odvolalo započaté kroky, které mají vést ke sbližování Ruska se separatistickými gruzínskými regiony Jižní Osetie a Abcházie.
Vztahy mezi Gruzií a Ruskem kvůli krokům moskevské vlády značně ochladly.
Spojené státy, Velká Británie, Francie a Německo vydaly na středečním zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlášení, aby Rusko své ohlášené plány stornovalo. Gruzii také podpořila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Ruský velvyslanec při OSN požadavek odmítl s vysvětlením, že Moskva chce pouze podpořit ekonomický vývoj Abcházie a Jižní Osetie, ale že propojování těchto regionů s Ruskem není záměrem moskevské vlády.
Proč krize vznikla
Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby vláda navázala těsnější vztahy s regiony Jižní Osetie a Abcházie, které usilují o odtržení od Gruzie.
Ruské ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že naváže obchodní, sociální i vědeckou spolupráci s úřady separatistických území, tedy že o záležitostech na těchto územích nebude jednat s vládou Gruzie, ale přímo s úřady separatistů.
Gruzínskou vládu to však pobouřilo. Prezident Michail Saakašvili reagoval svoláním Bezpečnostní rady státu.
Napětí v posledních dnech dále vzrostlo poté, co bylo 20.dubna nad abcházským územím sestřeleno gruzínské bezpilotní letadlo. Gruzie z útoku obvinila Rusko, které ale odpovědnost odmítá.
Abcházie a Jižní Osetie už dříve vyhlásily jednostrannou nezávislost na Gruzii, ale žádná země zatím jejich samostatnost neuznala.
Podle analytiků není příliš pravděpodobné, že by ruská vláda uznala nezávislost těchto území, protože má obavy, že by tím nahrála separatistům uvnitř vlastního státu.