Washington - Západ je dekadentní a společnost ve Velké Británii je "mravně uvolněná".
Těmito slovy v pouhých třinácti letech zhodnotil a zavrhl západní svět jeden z nejznámějších teroristů v dějinách - Usáma bin Ládin.
Dokládá to soubor materiálů o bin Ládinovi, které ve středu zveřejnila americká zpravodajská služba CIA. Dokumenty zabavila v roce 2011 při dopadení vůdce teroristické sítě al-Káida.
"Uvolnění získaných dopisů al-Káidy, videí, zvukových souborů a dalších materiálů poskytuje americkému lidu možnost, aby získal hlubší pohled na plány a práci této teroristické organizace," prohlásil šéf CIA Mike Pompeo.
Dodal, že zpravodajská služba chce se zveřejňováním dat pokračovat, pokud to neohrozí bezpečnostní zájmy Spojených států.
Shakespearův dům
CIA nově zpřístupnila téměř 470 tisíc souborů. Jde v pořadí o čtvrtý a dosud nejobsáhlejší balík informací o bin Ládinovi, který byl nalezen v opevněné vile v Abbottábádu, v níž se terorista ukrýval.
Today we released nearly 470,000 files recovered in 2011 raid on Usama Bin Ladin’s compound in Abbottabad, Pakistan.https://t.co/QZcoAu3uEw pic.twitter.com/Dn8awV9ndn
— CIA (@CIA) November 1, 2017
Dosud USA daly k dispozici dokumenty a další datové soubory v květnu 2015, v březnu 2016 a letos v lednu.
V prohlášení uvedly, že veřejnost si nyní může prohlédnout osobní deník bin Ládina a asi 79 tisíc zvukových nahrávek či fotografií.
Právě v deníku popisuje, že ho britská společnost a kultura nijak "neoslnily". Velkou Británii navštívil ještě v pubertálním věku, a to hned dvakrát.
V zápiscích stojí, že poprvé do země odjel ve třinácti letech za blíže nespecifikovanou léčbou. Pak se tam potomek bohatého saúdskoarabského podnikatele vrátil o rok později. Strávil deset týdnů na jazykovém pobytu v Oxfordu.
Bin Ládin se tehdy podíval například i do Stratfordu nad Avonou, do rodného města věhlasného britského básníka a dramatika Williama Shakespeara.
"Každou neděli jsme navštěvovali Shakespearův dům. Nebyl jsem tím oslněn. Viděl jsem, že to byla společnost odlišná od té naší, mravně uvolněná," napsal si do deníku.
Už dříve média hovořila o cestách bin Ládina na Západ, ale až CIA nyní spekulace ukončila.
Mr. Bean i dokumenty o sobě
Vedle osobního deníku někdejšího nejhledanějšího muže světa si je možné prohlédnout také přes 18 tisíc dokumentů nebo přes 10 tisíc videozáznamů.
Nové materiály hovoří také o snaze bin Ládina zlepšit svůj mediální obraz o tom, jak chtěl zneužít ve svůj prospěch arabské jaro.
Některá videa odhalují soukromí teroristické sítě nebo zkušební nahrávky projevů jejího vůdce. Jeden záznam pak zachycuje také svatbu jeho tehdy dospívajícího syna Hamzy.
Hamza bin Ládin, kterému je nyní pravděpodobně 28 let, sám sebe vnímá jako nového lídra al-Káidy. V lednu 2017 přidaly Spojené státy jeho jméno na seznam mezinárodních teroristů. Že se z něj otec snažil vychovat nového velitele al-Káidy, ukazují už dřívější dokumenty.
V notebooku byla nalezena také bohatá filmová sbírka, například animovaná antologie Batman: Gothamský rytíř, britský sitcom Mr. Bean dabovaný v paštštině (jednom ze dvou úředních jazyků Afghánistánu - pozn. red.), série krátkých animovaných filmů Wallace a Gromit nebo Tři mušketýři. Uloženo měl také více než 30 videí o háčkování nebo řadu dokumentárních pořadů včetně těch o sobě samém.
CIA poznamenala, že většinu filmů a dokumentů ale nemohla zveřejnit kvůli ochraně autorských práv. Dostupná pro veřejnost není ani pornografie, kterou američtí vojáci taktéž v úkrytu teroristy nalezli, nebo různé počítačové viry.
Důležitý je také 19stránkový dokument o spolupráci al-Káidy s Íránem. O komunikaci těchto dvou zemí se sice vědělo, dodnes ale neexistoval žádný přímý důkaz, připomíná britský list The Guardian.
Dokument hovoří o tom, že Írán vyzval teroristickou organizaci, aby vybavila neznámé občany Saúdské Arábie zbraněmi a penězi a poskytla jim výcvik v táborech militantní organizace Hizballáh v Libanonu. Írán jí za to nabídl, že ohrozí americké zájmy v Saúdské Arábii a Perském zálivu. Jestli dohoda byla naplněna, není jasné.
Američané bin Ládina zabili 2. května 2011 při akci speciálního komanda v Abbottábádu, který leží poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře.