Pět let je věznil Tálibán. Můj dvouletý syn nikdy neviděl slunce, říká osvobozený Kanaďan

Hana Vařáková Hana Vařáková
18. 10. 2017 18:18
Joshua Boyle strávil spolu se svou rodinou v zajetí teroristů napojených na Tálibán pět let. Minulý týden je osvobodili pákistánští vojáci a rodina se vrátila k příbuzným do Kanady. Rodiče se budou znovu učit žít na svobodě a děti začnou poprvé poznávat svět kolem sebe. Narodily se totiž v zajetí, a tak některé věci vůbec neznají. "Bylo to poprvé v jeho životě, kdy viděl slunce. Předtím ani nevěděl, že existuje," popisuje Boyle zážitky svého dvouletého syna, když rodinu osvobodili Pákistánci.
Joshua Boyle, Caitlan Colemanová a jejich děti.
Joshua Boyle, Caitlan Colemanová a jejich děti. | Foto: Reuters

Smiths Falls (Kanada) - Pět let strávil kanadsko-americký pár v zajetí teroristů napojených na Tálibán. A spolu s nimi i jejich tři malé děti, které nepoznaly jiný život než jako rukojmí.

Minulý týden je však osvobodili pákistánští vojáci.

"Bylo to poprvé v jeho životě, kdy viděl slunce. Předtím ani nevěděl, že existuje," říká teď Joshua Boyle o svém prostředním, dvouletém synovi. 

Těžký byl ale život v zajetí i pro dospělý pár, hlavně pak pro Boylovu americkou manželku Caitlan Colemanovou. V pondělí byla převezena do nemocnice. "Moje žena si prošla peklem. Její zdraví je teď pro mě prioritou," řekl Boyle agentuře AP bez dalších podrobností.

Teroristé ze sítě Hakkání věznili svá rukojmí pět let v Afghánistánu. Nedávno s nimi ale překročili hranici do Pákistánu, kde je vystopoval dron americké CIA.

Dron v táboře teroristů zachytil ženu s malým dítětem, a tak si Američané domysleli, že jde o rukojmí. Požádali pákistánskou armádu, aby vězně osvobodila.

Pokud by tak neučinila, zásah by podle listu The New York Times provedla elitní jednotka amerických námořních sil SEAL. Ta stojí i za operací z roku 2011, při které zahynul vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin.

Štěstí, nebo zoufalství?

Boyle nyní poskytl několik prvních rozhovorů poté, co se s Colemanovou a jejich třemi dětmi dostali na svobodu.

"Pět let jsme si říkali, že to bude v pořádku… Že až se vrátíme k našim rodinám, budeme šťastní," uvedl Kanaďan pro stanici CNN. Připustil však, že on i jeho žena jsou teď spíš plní zoufalství.

Joshua Boyle po příletu do Toronta.
Joshua Boyle po příletu do Toronta. | Foto: Reuters

Když v pátek rodina přiletěla do kanadského Toronta, Boyle řekl novinářům, že teroristé jeho ženu znásilnili a mají na svědomí i smrt jejich dcerky. Neupřesnil přitom, jestli únosci skutečně zabili dítě, anebo šlo o vynucený potrat.

Podle Boyla se mu únosci pomstili za to, že "několikrát odmítl přijmout jejich nabídku". O co konkrétně šlo, však neupřesnil.

Nyní je rodina u příbuzných v kanadském městečku Smiths Falls v provincii Ontario. Před sebou má dlouhé období aklimatizace.

Rodiče se budou znovu učit žít na svobodě a děti začnou poprvé poznávat svět kolem sebe.

Nejstaršímu, čtyřletému synovi Jonahovi například trvá několik hodin, než usne. "Včera večer nemohl usnout, protože byl hodně vzrušený. Chtěl jen sedět u hromady hraček a usmíval se," řekl v sobotu Boyle pro list The Star.

Jeho mladší bratr zase trpí úzkostmi. Když se například k domu Boylových přiblížili dva policisté, kteří rodinu hlídají, začal dvouletý Noah panikařit.

"Nebojí se policistů, je vyděšený z jejich bot," vysvětloval pak Boyle. "Ví, že lidé, kteří nosí takové boty, dříve přicházeli proto, aby nás zkopali."

Nebezpečná cesta

Boyle spolu s Colemanovou cestovali po Afghánistánu, když je v říjnu 2012 unesli teroristé. Žena byla v té době těhotná, všechny jejich děti se tak narodily v zajetí.

Když osvobozená rodina v pátek dorazila na letiště v Torontu, Boyle stručně řekl, že s manželkou pomáhali "obyčejným vesničanům, kteří žijí hluboko v Afghánistánu v oblasti ovládané Tálibánem, kde jim nepomáhá žádná vláda ani nezisková organizace".

Kanaďan uznává, že to byla nebezpečná cesta, ale přesto se s Caitlan před pěti lety rozhodli ji podniknout. "Když je něco nebezpečné, některé lidi to odradí. Já ale nemám takový pohled na svět," dodal pak Boyle pro CNN.

Caitlanin otec Jim Coleman nicméně v pátek pro americkou stanici ABC News prohlásil, že je na Boyla naštvaný, že jeho dceru do Afghánistánu vůbec bral.

"Vzít svou těhotnou ženu na tak nebezpečné místo je podle mě nehorázné. Nedovedu si představit, že bych něco takového udělal," řekl Coleman.

Komplikovaný návrat

Boylův tchán taky popsal komplikace, které rodina měla při návratu domů.

Boyle totiž v Pákistánu odmítl nastoupit do amerického vojenského letadla. Místo toho celá rodina přicestovala do Kanady komerčním letem přes Londýn.

Podle amerických médií se Boyle mohl obávat, že v USA skončí ve vazbě kvůli své minulosti. Dříve byl totiž ženatý se sestrou Omara Khadra, jednoho z teroristů zadržovaných na základně Guantánamo.

Khadr, který je kanadským občanem, strávil v americkém vězení deset let. Následně byl propuštěn do Kanady.

Boyle se ale brání, že se jen chtěl dostat se svou rodinou co nejrychleji domů. A americké vojenské letadlo směřovalo na základnu Bagrám v Afghánistánu.

Bojovníci afghánského válečníka jménem Kaftar během 35 let konfliktů porazili postupně Sověty, Tálibán i vládní jednotky. Tento příběh je zajímavý ale především proto, že Kaftar je žena. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy