Západ chce v Íránu rozdmýchat revoluci, tvrdí Moskva

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
23. 1. 2012 21:34
Rusko kritizuje embargo, které Evropská unie uvalila na Írán
Ceny ropy jdou nahoru
Ceny ropy jdou nahoru | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Moskva nesouhlasí s embargem, které Evropská unie uvalila na íránskou ropu. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova nemají sankce nic společného s ochranou proti šíření jaderných zbraní, jak argumentuje Západ.

Šéf ruské diplomacie tvrdí, že sankce mají zhoršit ekonomickou situaci v islámské republice, a "popohnat" tak Íránce, aby svrhli současnou vládu.

Stejný názor má i Igor Koročenko, ředitel ruského Centra analýzy světového obchodu se zbraněmi. Spojené státy podle něj usilují o odstranění současného režimu v Íránu. A v tom mu teď Evropa pomáhá.

"Režim ekonomických sankcí má za cíl zhoršit sociální a ekonomickou situaci v zemi, a tím vyprovokovat opozici a nespokojený národ ke svržení režimu po vzoru barevných revolucí," říká vojenský expert.

I v Rusku přitom vědí, že íránský jaderný program je problém, který je třeba řešit.

"Írán nikdy nevyšel vstříc kompromisnímu řešení, které nejednou navrhovala mezinárodní šestka zprostředkovatelů (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo). Teherán naopak v jednání o svém jaderném programu dlouhodobě preferuje konfrontační kurz," tvrdí přední ruský specialista na Írán Vladimir Sažin z Institutu orientalistiky Ruské akademie věd.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí v Moskvě
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí v Moskvě | Foto: Reuters

Schválené ropné embargo bude podle Sažina pro Írán mimořádně citlivé, nikoliv však smrtící.

Do Evropy islámská republika exportuje okolo 20 procent své produkce ropy, ale i tak může přijít ročně až o 20 miliard dolarů.

Pokud Teherán skutečně splní své hrozby a uzavře Hormuzský průliv, bude to znamenat faktické vyhlášení války Spojeným státům a arabským zemím Perského zálivu. Ruský expert přesto nevěří v přímou silovou konfrontaci.

"Mám dojem, že válku nepotřebuje nikdo. Ani Spojené státy s Izraelem, ani Írán, ani Rusko. Ale balancování na její hraně je výhodné pro všechny. Zejména ve spojitosti s předvolebním bojem," myslí si Sažin.

Grafika: Hormuzským průlivem cestuje ropa. Podívejte se

"Volby čekají nejen Spojené státy, ale také Írán. V březnu se bude hlasovat o novém složení madžlisu, parlamentu země, a příští rok se uskuteční prezidentské volby. Ahmadínežád se snaží ukázat, že je silná a tvrdá osobnost a že může hájit zájmy země a jít do konfrontace s USA," vysvětluje.

Pro Rusko, které íránský jaderný program znepokojuje stejně jako USA, je vyostření situace okolo Íránu také výhodné. Zejména kvůli cenám ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy