Zaorálkova návštěva Súdánu byla výjimečná. Prezident Bašír je obžalován ze zločinů proti lidskosti

Martin Novák Martin Novák
27. 2. 2017 12:10
Český křesťanský aktivista Petr Jašek dostal od súdánského prezidenta Umara Bašíra milost, díky které se o víkendu vrátil v doprovodu českého ministra zahraničí do vlasti. Záchranná akce se podařila i přes to, že Bašír je obžalovaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Vrcholní evropští politici se s ním proto nestýkají. Podle zdrojů Aktuálně.cz se s Bašírem osobně nesetkal při záchranné operaci v Chartúmu ani český ministr zahraničí. Za propuštění Jaška ale slíbil Zaorálek Súdáncům ekonomickou spolupráci, do Chartúmu brzy odletí česká podnikatelská delegace.
Súdánský prezident Umar Bašír (v bílém) vládne od puče v roce 1989.
Súdánský prezident Umar Bašír (v bílém) vládne od puče v roce 1989. | Foto: Reuters

Praha - Na webové stránce českého ministerstva zahraničí je u súdánského honorárního konzulátu stále nápis "Uzavřen".

Telefony na konzulátu nikdo nebere.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ale v súdánském hlavním městě Chartúmu slíbil, že výměnou za propuštění Čecha Petra Jaška Česká republika obnoví s touto zemí ekonomické a bezpečnostní kontakty.

Jašek strávil v Súdánu za mřížemi víc než rok, letos v lednu ho soud poslal na dvacet let do vězení za špionáž.

Petr Jašek je členem organizace Hlas mučedníků. Ta o sobě uvádí, že "poskytuje hmotnou a duchovní pomoc pronásledovaným a potřebným křesťanům".

Prezident obžalovaný ze zločinů

Klíčové rozhodnutí o Jaškově propuštění udělal nakonec súdánský prezident Umar Bašír.

Ten je přitom obžalován u Mezinárodního trestního soudu (ICC) z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v súdánské provincii Dárfúr, kde armáda od roku 2003 potlačovala povstání.

Zemřelo tam přes 300 tisíc lidí, víc než dva miliony uprchly z domovů. Evropští politici proto od té doby do země vůbec nejezdí

"Cesta na úrovni ministra se uskutečnila jen kvůli osvobození pana Jaška. Ministr Zaorálek se nesešel s prezidentem Umarem Bašírem, jednal s prvním viceprezidentem, přestože milost pro Petra Jaška podepsal prezident," řekla Aktuálně.cz velvyslankyně České republiky v Egyptě Veronika Kuchyňová-Šmigolová, která je akreditována i pro Súdán.

Mezinárodní trestní tribunál vydal před časem na Bašíra zatykač a každý stát, který autoritu ICC uznává, by ho měl zadržet, pokud súdánský prezident vstoupí na jeho území. To se ale v praxi neděje. Bašír nedávno bez větších problémů navštívil například Jihoafrickou republiku nebo Indii a vrátil se bez omezení domů.

Konflikt mezi muslimy a křesťany

V podtextu Jaškova zatčení a následného obvinění doutná i náboženský spor o vztahy muslimů a křesťanů v zemi, ve kterém tvoří příznivci islámu drtivou většinu obyvatelstva.  

Vztahy mezi oběma komunitami jsou napjaté. Velká část křesťanů se ale dostala mimo moc Chartúmu po odtržení Jižního Súdánu v roce 2011. Bašír s rozdělením země souhlasil.

Konflikt na pozadí náboženských sporů ale pokračuje. Organizace Open Doors, která sleduje situaci křesťanů ve světě, uvádí, že v roce 2016 bylo kvůli svému vyznání v Súdánu pět křesťanů zavražděno a dvanáct uvězněno.

Pozornost poutal v roce 2014 příběh súdánské křesťanky Meriam Ishagové. Tribunál ji odsoudil k trestu smrti za odpadlictví od islámu, protože její otec byl muslimem.

Dozorci ji věznili v cele v okovech, přestože byla těhotná. Súdánský prezident Bašír jí ale nakonec po velkém tlaku ze zahraničí udělil milost a Ishagová odletěla do Spojených států.

České investice?

Podle Lubomíra Zaorálka pomohl k Jaškově propuštění švýcarský velvyslanec v Chartúmu. Stejně jako příslib intenzivnější ekonomické spolupráce s africkou zemí, která zahraniční investice zoufale potřebuje.  

"Pokud mluvíme o obnovení spolupráce České republiky a Súdánu, v první řadě to bude i v oblasti výměny informací a problému migrace z Afriky do Evropy. Do Súdánu by měla přijet podnikatelská mise, která by měla zhodnotit možnosti pro české firmy," uvedla velvyslankyně Veronika Kuchyňová-Šmigolová, která se na vyjednávání v Súdánu o milosti pro Petra Jaška taky podílela.

Jsem si jistý, že Petr Jašek neudělal činy, ze kterých je obviněn, říká europoslanec Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ o zadržovaném českém misionářovi. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy