Bejrút/Ammán - Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nabídl vojenskou spolupráci Libanonu, který se potýká s islámskými radikály ze sousední Sýrie.
V úvahu podle Zaorálka připadá prodej vojenské techniky i darování českých přebytků lehkých zbraní. Praha chce také s Bejrútem spolupracovat ve výzvědné činnosti.
Za jeden z důležitých bodů považuje šéf české diplomacie spolupráci policie, která by měla zabránit islamistům ze zahraničí dostat se do Sýrie, kde se připojují k radikálnímu hnutí Islámský stát.
Zaorálek při jednání se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem mimo jiné řekl, že Praha je ochotná libanonské armádě přenechat některé své vojenské přebytky, jako to učinila v případě Iráku a iráckých Kurdů. Žádný termín možných dodávek ale určen nebyl.
"Pan ministr sám konstatoval, že v oblasti výzbroje mají hodně nedostatků a určitě by stáli o to zjistit, kde jsme schopni jim pomoci," řekl Zaorálek o jednání s Básilem.
Libanon v současné době zvažuje nákup vojenské techniky; v Bejrútu je proto nyní česká podnikatelská delegace, která chce této blízkovýchodní zemi předložit příslušné nabídky. Libanon má nicméně zájem především o dodávky těžké vojenské techniky, jako jsou například vrtulníky pro boj proti pozicím radikálů v horách, které Praha není schopná nabídnout.
V Libanonu žije nyní zhruba 1,5 milionu syrských uprchlíků, země má přitom 4 miliony obyvatel. Organizace Islámský stát ohrožuje i Libanon, v létě islamisté ze Sýrie obsadili libanonské město Arsal a armáda je vytlačila až po těžkých bojích.
Na druhé straně příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh v Sýrii vojensky pomáhají režimu prezidenta Bašára Asada.
Dnes Zaorálek navštíví Jordánsko, kde také žijí statisíce syrských uprchlíků. Ministr si prohlédne uprchlický tábor Zaatarí a v jordánské metropoli Ammánu se sejde s českými lékaři, kteří v zemi budou působit v rámci humanitární zdravotnické mise MEDEVAC.