Haag - Generální prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo požádal soudce o vydání zatykače na libyjského diktátora Mummara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího.
Tito muži podle žalobce nesou největší podíl viny na rozsáhlých a systematických útocích na civilní obyvatelstvo a zločinech proti lidskosti, jež byly spáchány během konfliktu v Libyi.
O tom, zda budou mezinárodní zatykače skutečně vydány, soudci haagského tribunálu teprve rozhodnou. Žádost žalobce mohou přijmout, odmítnout nebo si vyžádat další informace.
Prokurátor Moreno-Ocampo však v neděli prohlásil, že má o zločinech Kaddáfího a jeho spolupracovníků nesporné důkazy. Oficiální žádosti o vydání zatykače podle něj předcházelo vyslechnutí 50 svědků a detailní zkoumání více než 1200 dokumentů. Šetření prý přineslo nezvratný důkaz toho, že Muammar Kaddáfí osobně nařídil útoky na neozbrojené civilní obyvatelstvo.
Kaddáfího syn Sajf Islám, který je faktickým premiérem Libye, a šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí se s Kaddáfím setkávali na uzavřených jednáních, kde podle žalobce mezinárodního trestního tribunálu plánovali útoky na civilní obyvatelstvo.
Jediným cílem bylo udržet pro Kaddáfího absolutní moc.
"Jeho síly útočily na libyjské civilisty doma i na veřejných místech. Střílely do demonstrantů ostrou municí, útočily na pohřební průvody a rozmisťovaly odstřelovače, aby vraždili lidi, kteří po modlitbě opouštěli mešity," uvedl Moreno-Ocampo na tiskové konferenci v Haagu.
Libyjská vláda už dopředu avizovala, že bude rozhodnutí trestního tribunálu ignorovat.
"Mezinárodní trestní tribunál je dítě Evropské unie vytvořené pro africké vůdce a Libye jej, stejně jako většina afrických zemí a Spojené státy, neuznává," citovala britská stanice BBC náměstka libyjského ministra zahraničí Chálida Káima.