Chicago - Zákazy kouření ve veřejných prostorách fungují.
Dvě na sobě nezávislé studie ukázaly, že po zavedení těchto zákazů klesl ve Spojených státech, Kanadě i Evropě počet srdečních záchvatů o čtvrtinu až třetinu.
Studie amerických vědeckých týmů byly publikovány v časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology (JACC). Informovala o nich agentura Reuters.
První z nich vysledovala trend, kdy počet lidí trpících infarkty poklesl v prvním roce po zavedení zákazu v USA, Kanadě a Evropě v průměru o sedmnáct procent, za další dva roky to už bylo 36 procent. Druhá studie sledovala pouze Spojené státy a pozorovala pokles o 26 procent.
Pokud by byl zákaz rozšířen na celé USA, a neplatil by pouze v jejich 32 státech, mohlo by se údajně předejít 154 tisícům srdečních záchvatů ročně.
"Zákaz kouření na veřejných místech se zdá být při snižování počtu srdečních příhod velice efektivní a teoreticky také může pomoci předejít rakovině a rozedmě plic, nemocem, které se rozvíjejí mnohem pomaleji než infarkty," říká David Meyers z University of Kansas School of Medicine, vedoucí týmu, který publikoval studii v JACC.
"I dýchání malého množství cigaretového kouře může riziko infarktů zvyšovat," dodal.
Publikované práce jsou kompilací mnoha předchozích studií týkajících se milionů lidí.
Pasivní kouření zvyšuje pravděpodobnost infarktu tím, že snižuje množství "dobrého" cholesterolu (HDL) v krvi, zvyšuje srážení krve a nepravidelnost srdečního rytmu.
"Tato studie přináší další přesvědčivé důkazy, že pasivní kouření způsobuje srdeční příhody a že schválením zákonů stoprocentně zakazujících kouření na všech pracovištích a veřejných místech můžeme veřejnost ochránit," říká James Lightwood z University of California-San Francisco, který se spolupodílel na studii publikované v Circulation.