Washington - Dosavadní politika amerických ozbrojených sil vůči homosexuálům vede k šíření nebezpečných chorob včetně AIDS mezi vojáky, které tak vystavuje zbytečnému zdravotnímu riziku.
Může za to obava vojáků svěřovat se lékařům otevřeně se svým případným rizikovým sexuálním chováním. Doktoři tak mají ztíženo nařízení léčby u přenosných sexuálních chorob, což umožňuje jejich šíření, kterému by jinak bylo možné zabránit. V odborném medicínském časopisu to napsal Kenneth Katz.
V amerických ozbrojených silách už skoro dvacet let platí politika "Neptej se a nesděluj", která nutí homosexuály, aby svou sexuální orientaci skrývali.
"Důsledky této politiky jsou zřejmé: nejsme schopni diagnostikovat infikované, těm se nedostává péče," vysvětlil Katz.
Armádní průzkum pro Obamu
Prezident Barack Obama si zrušení tohoto omezení stanovil jako jednu ze svých priorit, zatím se mu ji však nepodařilo prosadit.
Ministerstvo obrany čekalo dosud na výsledek rozsáhlého průzkumu, který si nechalo udělat mezi příslušníky ozbrojených sil. Ten ukázal, že více než dvě třetiny z nich nepovažují otevřenou službu gayů a lesbiček za vážné ohrožení pro bojeschopnost jednotek.
O zrušení dosavadního omezení pro homosexuály však musí rozhodnout zákonodárci, řada republikánských senátorů přitom se změnou nesouhlasí s odkazem na to, že země vede dvě války a takový zásah je nyní příliš riskantní.
Doktor Katz popsal případ svého pacienta, který se nakazil rektální kapavkou při sexu s mužem. Potřeboval tak ošetření, pro které by si heterosexuál nepřišel. Kvůli zákazu otevřené služby homosexuálů proto musel vyhledat ošetření u civilního lékaře, neboť by jinak ohrozil svou kariéru v armádě.
Podle statistik, které Katz citoval, slouží v armádě odhadem 66 tisíc gayů a lesbiček, tedy 2,2 procenta celkového počtu mužů a žen ve zbrani. Od roku 1993, kdy byla politika „Neptej se a nesděluj" zavedena, bylo kvůli přiznání své homosexuální orientace vykázáno ze služby na 13 tisíc příslušníků ozbrojených sil.