Soud se v USA postavil za homosexuály v armádě

ČTK ČTK
12. 10. 2010 23:55
Zrušil pravidlo, které zakazuje gayům a lesbám sloužit v ozbrojených silách
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Washington - Americký federální soud v úterý zakázal používat armádní pravidlo, které zamezuje gayům a lesbám sloužit v ozbrojených silách, pokud se přiznají ke své sexuální orientaci. Podle soudu je armádní zásada protiústavní. Americká vláda podle agentury AP zatím neuvedla, zda se proti rozhodnutí soudu odvolá. Někteří právníci ale v minulosti vyjádřili pochyby o tom, že by federální soud byl oprávněn pravidlo zakázat.

Podle pravidla "neptej se a nemluv" se vedení nesmělo vojáků dotazovat na jejich sexuální orientaci. Armáda se zároveň musela zbavit každého, kdo se k homosexualitě otevřeně přihlásí. Podle neoficiálních údajů už z tohoto důvodu odešlo z americké armády na 13.000 vojáků.

Soudkyně Virginia Phillipsová dnes rozhodla, že pravidlo porušuje ústavou garantované právo na svobodu vyjádření. Soudní příkaz, který vydala, s okamžitou platností zakazuje armádě propouštět vojáky kvůli přiznané homosexualitě. Přikazuje rovněž ozbrojeným složkám zastavit veškerá řízení, která z tohoto důvodu proti vojákům vedou.

Zástupci vlády u soudu varovali, že okamžité zrušení pravidla může ohrozit fungování jednotek, které jsou nasazeny v bojových operacích. Soudkyně však prohlásila. že zásada neohrožuje připravenost armády k nasazení, ale naopak omezuje ozbrojené složky při nabírání nových vojáků v době, kdy je země ve válce.

Rozhodnutí soudu uvítali zastánci práv homosexuálů. "Toto rozhodnutí je historický a odvážný krok správným směrem," prohlásil Alexander Nicholson z organizace, která sdružuje homosexuály propuštěné z armády. Kritizoval také, že rozhodnutí muselo přijít od soudu a že normu nezrušil Kongres.

Americký Senát debatu o zákoně, který měl zásadu "neptej se a nemluv" zrušit, v září zablokoval. Návrh kritizovali především republikáni, proti ale byli i někteří demokratičtí senátoři.

 

Právě se děje

Další zprávy