Zájemců o Bílý dům ubývá. Kamala Harrisová vzdala volby prezidenta USA

ČTK ČTK
4. 12. 2019 11:15
Americká senátorka Kamala Harrisová v úterý odstoupila z klání o demokratickou nominaci do amerických prezidentských voleb příští rok. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že kampaň Harrisové na začátku vypadala nadějně, ale nakonec se senátorce nepodařilo přesvědčivě svou kandidaturu obhájit ani získat dostatek peněz na financování kampaně.
Americká senátorka Kamala Harrisová
Americká senátorka Kamala Harrisová | Foto: Reuters

Odchod Harrisové zužuje pole uchazečů o prezidentskou funkci přesně dva měsíce před začátkem stranických primárek a dává šanci dalším demokratickým uchazečům získat si přízeň senátorčiných stoupenců.

Pětapadesátiletá Harrisová, která je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie, byla jedinou ženskou zástupkyní menšin v souboji o nominaci na prezidentskou kandidaturu. Pokud by byla vyhrála prezidentské volby, které se uskuteční příští rok v listopadu, stala by se první prezidentkou Spojených států v historii.

V kampani se Harrisová prezentovala jako sjednocující kandidátka, která umí oslovit zástupce menšin, mladé demokratické voliče a další. Navzdory velké popularitě po červnové debatě ale oblíbenost Harrisové v uplynulých měsících podle průzkumů klesla, uvedl Reuters.

O tom, že ze souboje o nominaci odstupuje, Harrisová informovala své podporovatele e-mailem. V něm uvedla, že dospěla k "jednomu z nejtěžších rozhodnutí svého života", a doplnila, že se jí nepodařilo získat dostatek finančních prostředků na to, aby mohla v kampani pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy