Zahradil byl v čele skupiny, v níž někteří kritičtí europoslanečtí kolegové viděli nástroj čínského politického lobbingu, od podzimu 2019. V loňském roce čelil podle bruselského webu Politico podezřením, že jako místopředseda vlivného výboru pro mezinárodní obchod může například zprostředkovat Číně přístup k citlivým dokumentům souvisejícím s vyjednáváními o vzájemné investiční dohodě. Český politik loni v listopadu všechna podobná tvrzení odmítl.
Kvůli jedné z akcí neformálního uskupení se však nyní stal předmětem parlamentního vyšetřování. Jeden z činitelů EP zmíněnému webu na základě pravidel o povinném poskytování informací uvedl, že předseda parlamentu David Sassoli pověřil zvláštní parlamentní výbor vyšetřením "možného porušení povinnosti poslanců deklarovat jakoukoli podporu získanou v souvislosti s činností skupiny přátelství EU a Číny". Podle dostupných informací je problematická akce z podzimu 2019, v níž Zahradil jako nový šéf skupiny lákal zájemce o podporu skupiny na "šampaňské a chlebíčky".
Původ čínských chlebíčků na recepci je třeba řádně vyšetřit! Bohužel chlebíčky samy již vypovídat nemohou, snědli jsme je. Oznámil jsem to i předsedovi EP Sassolimu. pic.twitter.com/hlpbo11avU
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) April 7, 2021
"Původ čínských chlebíčků na recepci je třeba řádně vyšetřit! Bohužel chlebíčky samy již vypovídat nemohou, snědli jsme je. Oznámil jsem to i předsedovi EP Sassolimu," komentoval ve středu večer na twitteru zprávu o vyšetřování Zahradil. Na žádost ČTK o podrobnější vyjádření zatím nereagoval.
Pokud by výbor zjistil, že Zahradil skutečně porušil parlamentní pravidla vyžadující transparentní oznamování sponzorských darů, má Sassoli několik možností, jak jej potrestat. Může věc uzavřít pokáráním, odebrat mu poslanecké náhrady až na jeden měsíc, zakázat účast v poslaneckých delegacích nebo jej až na rok zbavit přístupu k tajným informacím.