Záhadný pád z výsluní v KLDR. Kimův nejbližší spolupracovník náhle zmizel, spekuluje se o popravě

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2017 14:09
Kimův důvěrník a generál Hwang Pjong-so se náhle přestal objevovat na oficiálních fotografiích a ve státní televizi. Působil jako šéf politického oddělení Severokorejské lidové armády.
Kim Čong-un se svými spolupracovníky.
Kim Čong-un se svými spolupracovníky. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Muž číslo dvě v severokorejské mocenské hierarchii a donedávna nejbližší spolupracovník diktátora Kim Čong-una zmizel.

V listopadu se generál Hwang Pjong-so přestal objevovat na oficiálních fotografiích a ve státní televizi. Nedoprovázel Kima ani během výstupu na horu Pektusan.

Tato "pouť" má pro režim velký význam, protože je spojena s údajným partyzánským bojem proti japonské okupaci pod vedením Kim Ir-Sena, zakladatele komunistické dynastie a děda Kim Čong-una.

Generál Hwang Pjong-so byl přitom ještě v září na fotografii s Kimem, pořízené krátce po testu jaderné nálože.

severokorejské politické tradici posledních desetiletí znamená "zmizení" z oficiálních záběrů odchod z politiky, a často také uvěznění do pracovních táborů.

Hwang Pjong-so byl členem politbyra vládnoucí Korejské strany práce a šéfem politického oddělení Severokorejské lidové armády.

Osobně zajišťoval spojení Kim Čong-una s jednotlivými útvary armády a bezpečnostních složek, měl k diktátorovi přístup jako málokdo jiný.

Pokud upadl v nelibost, znamená to rozkol v nejužším vedení režimu. A to v době, kdy je KLDR kvůli testům atomových náloží a balistických raket ostrakizována celým světem a americký prezident Donald Trump hovoří o možném vojenském úderu.

Mohl brát vysoké úplatky

O mocenském pádu generála má informace jihokorejská rozvědka, s odvoláním na tento zdroj zveřejnila zprávu některá média v Soulu. Spekulují také o jeho možné popravě.

Podle nepotvrzených zpráv Hwang Pjong-so bez vědomí Kima bral vysoké úplatky od důstojníků, oplátkou za jejich povýšení. Vůdce chtěl proto svého blízkého spolupracovníka exemplárně potrestat a ukázat ho ostatním jako varovný příklad.

Hwang Pjong-so v roce 2015 ve funkci nahradil Kimova švagra Čo Rjong-hea, z neznámých důvodů degradovaného. Čo však zůstal členem vlivné Ústřední vojenské komise a nebyl vůdcem zcela zavržen.

Kim Čong-un neváhá tvrdě trestat lidi ze svého bezprostředního okolí, a to i v případě, že jde o jeho příbuzné.

Před čtyřmi lety stráž odvedla přímo z jednání a pak popravila Kimova strýce a poradce Kim Čong-tcheka. Byl oficiálně obviněn z "vytváření paralelních mocenských struktur" a státní tisková agentura KCNA jej označila za narkomana a sukničkáře.

Kim Čong-unův starší bratr Kim Čong-nam zemřel letos v únoru na letišti v Kuala Lumpur po útoku zosnovaném velmi pravděpodobně severokorejskými agenty.

Podívejte se na videoreportáž o zavádění širokoúhlé televize v Severní Koreji:

Severokorejská státní televize začala vysílat v širokoúhlém formátu 16:9 ve vysokém rozlišení. Končí tak vysílání jednoho formátu 4:3. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy