Žádný Mars. Evropa chce kolonii na odvrácené straně Měsíce

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2015 18:35
Podle nastupujícího šéfa Evropské vesmírné agentury Johanna-Dietricha Wörnera je vybudování nepřetržitě obývané lunární stanice logickým a nezbytným krokem kupředu.
Zpátky na Měsíc, velí Evropská vesmírná agentura
Zpátky na Měsíc, velí Evropská vesmírná agentura | Foto: Reuters

Colorado Springs - Evropská vesmírná agentura (ESA) má smělé plány. Hodlá vybudovat kolonii na Měsíci.

Podle nastupujícího šéfa agentury Johanna-Dietricha Wörnera je po dokončení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) stavba nepřetržitě obývané lunární základny dalším logickým krokem.

"Permanentní měsíční základna je podle našeho názoru základním stavebním kamenem pro další dobývání hlubokého vesmíru. Naši partneři teď mohou přicházet s návrhy, jak by se chtěli do projektu zapojit," prohlásil Wörner během svého projevu na Národním kosmickém sympoziu v americkém Coloradu. 

"Buď jak buď, mezinárodní komunita by si měla rozmyslet, jaký bude další krok po ISS," dodal budoucí šéf ESA s tím, že už nastal čas postoupit v kosmonautice zase o krok dál.

"Životnost ISS se rychle chýlí ke konci a my bychom se měli rozhodnout, co dál. Mars je hezká destinace, ale stálá základna na Měsíci skýtá více možností dalšího kosmického výzkumu," míní Němec, jenž se do čela ESA postaví 30. června letošního roku.

Odvrácená strana zemského souputníka je z vědeckého hlediska zajímavá hlavně proto, že není vystavena radiovému šelestu ze Země. Poskytla by tedy zázemí pro daleko citlivější radioteleskopy, než které jsou v současnosti pro výzkum vzdáleného vesmíru používány na Zemi.

Životnost ISS se rychle chýlí ke konci a my bychom se měli rozhodnout, co dál. Mars je hezká destinace, ale stálá základna na Měsíci skýtá více možností dalšího kosmického výzkum.

NASA to sama nesvede

S tím, že se lidé musejí vrátit na Měsíc, souhlasí i šéf amerického Úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Charles Bolden.

"Přestože je naším hlavním cílem Mars, nesmíme zapomenout, že jsou ve sluneční soustavě další místa, na něž se můžeme a musíme vydat. Mnoho našich zahraničních partnerů má zájem právě o výzkum Měsíce," řekl v reakci na projev svého evropského protějšku Bolden, který se před pár dny vrátil z pracovní cesty po starém kontinentu.

"Sama NASA vybudování měsíční základny nezvládne. Desetiletí 2020 až 2030 ale věnujeme budování infrastruktury na oběžné dráze Měsíce tak, abychom mohli být našim zahraničním partnerům a soukromníkům, kteří budou chtít na povrch, nápomocni," cituje ho server Space.com.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy