Člověk poletí na Měsíc. Na asteroid ale lidská noha nevkročí

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 4. 2015 14:44
Nový plán NASA: Lidé se vrátí na Měsíc v roce 2025. Pro vzorky asteroidu, které jim tam nechá robot.
Foto: YouTube

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) mění plány.

Na asteroidu sice do roku 2025 přistane, jak v roce 2011 slíbil prezident Barack Obama, hodlá to ale udělat jednodušším způsobem, než agentura původně zamýšlela.

Ještě vloni předesílala, že robot stáhne malý asteroid (o průměru okolo sedmi metrů) do jakéhosi vaku a přenese jej na oběžnou dráhu Měsíce, kde by na něm už v roce 2021 měla přistát loď s lidskou posádkou. To se však nestane.

Podle nového plánu chce NASA "ulovit" větší planetku, tu rozbít a její malou část přenést na lunární orbitu.

Lidskou výpravu ke kosmickému kvádru Američané odsunuli na nejzazší datum, které povoluje direktiva Bílého domu, tedy na již zmíněný rok 2025.

Navíc astronauti nezamíří na asteroid, nýbrž na Měsíc.

Na Měsíc v modulu Orion

Zachytávací zařízení by mělo odstartovat ze Země v prosinci roku 2020. S nejvyšší pravděpodobností zamíří k planetce 2008 EV5.

Jde o asteroid o průměru asi 700 metrů. Definitivní rozhodnutí o cíli mise ale padne až v roce 2019.

Hladké přistání je plánováno o dva roky později, přičemž by měla doposud nepojmenovaná sonda vyhloubit několik vrtů do hloubky až čtyř metrů. Po 215 až 400 dnech sonda planetku opustí a přistane na povrchu Měsíce.

V roce 2025 NASA k sondě, která bude na Měsíci čekat, vyšle dva astronauty. Ti by měli v rámci asi 25denní mise vyzvednout vzorky, které sonda z planetky odebrala.

Pro pilotovaný let na Měsíc se počítá s nosnou raketou Space Launch System a modulem Orion. Ani Orion, ani raketa SLS však ještě nejsou dokončeny.

NASA nicméně slibuje, že úkol splní, a chlubí se, že je nový plán levnější i přínosnější než původní varianta. Výprava a ovlivnění dráhy letu asteroidu, který by mohl při střetu se Zemí napáchat velké škody, bude užitečná pro případný budoucí ochranný systém naší planety. Větší planetky jsou navíc různorodější z hlediska geologického složení.

Namísto původní sumy 2,6 miliardy dolarů (asi 66,5 miliardy korun) vyjde náhradní varianta na 1,25 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun). Do této částky nicméně nejsou započítány náklady pilotovaného letu Orionu.

 

Právě se děje

Další zprávy