Člověk poletí na Měsíc. Na asteroid ale lidská noha nevkročí

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 4. 2015 14:44
Nový plán NASA: Lidé se vrátí na Měsíc v roce 2025. Pro vzorky asteroidu, které jim tam nechá robot.
Foto: YouTube

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) mění plány.

Na asteroidu sice do roku 2025 přistane, jak v roce 2011 slíbil prezident Barack Obama, hodlá to ale udělat jednodušším způsobem, než agentura původně zamýšlela.

Ještě vloni předesílala, že robot stáhne malý asteroid (o průměru okolo sedmi metrů) do jakéhosi vaku a přenese jej na oběžnou dráhu Měsíce, kde by na něm už v roce 2021 měla přistát loď s lidskou posádkou. To se však nestane.

Podle nového plánu chce NASA "ulovit" větší planetku, tu rozbít a její malou část přenést na lunární orbitu.

Lidskou výpravu ke kosmickému kvádru Američané odsunuli na nejzazší datum, které povoluje direktiva Bílého domu, tedy na již zmíněný rok 2025.

Navíc astronauti nezamíří na asteroid, nýbrž na Měsíc.

Na Měsíc v modulu Orion

Zachytávací zařízení by mělo odstartovat ze Země v prosinci roku 2020. S nejvyšší pravděpodobností zamíří k planetce 2008 EV5.

Jde o asteroid o průměru asi 700 metrů. Definitivní rozhodnutí o cíli mise ale padne až v roce 2019.

Hladké přistání je plánováno o dva roky později, přičemž by měla doposud nepojmenovaná sonda vyhloubit několik vrtů do hloubky až čtyř metrů. Po 215 až 400 dnech sonda planetku opustí a přistane na povrchu Měsíce.

V roce 2025 NASA k sondě, která bude na Měsíci čekat, vyšle dva astronauty. Ti by měli v rámci asi 25denní mise vyzvednout vzorky, které sonda z planetky odebrala.

Pro pilotovaný let na Měsíc se počítá s nosnou raketou Space Launch System a modulem Orion. Ani Orion, ani raketa SLS však ještě nejsou dokončeny.

NASA nicméně slibuje, že úkol splní, a chlubí se, že je nový plán levnější i přínosnější než původní varianta. Výprava a ovlivnění dráhy letu asteroidu, který by mohl při střetu se Zemí napáchat velké škody, bude užitečná pro případný budoucí ochranný systém naší planety. Větší planetky jsou navíc různorodější z hlediska geologického složení.

Namísto původní sumy 2,6 miliardy dolarů (asi 66,5 miliardy korun) vyjde náhradní varianta na 1,25 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun). Do této částky nicméně nejsou započítány náklady pilotovaného letu Orionu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy