Asteroid, který v pondělí proletěl kolem Země, má souputníka

ČTK ČTK
28. 1. 2015 6:35
To, že má planetka doprovod, není nijak neobvyklé. Zhruba 16 procent asteroidů o velikosti 190 metrů a více je binárních.
Planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovázel malý měsíc, ukázaly snímky NASA.
Planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovázel malý měsíc, ukázaly snímky NASA. | Foto: NASA

Mys Canaveral - Asteroid, který v pondělí proletěl v mimořádné blízkosti kolem Země, měl s sebou souputníka. Radarové snímky, které pořídil americký Národní úřad pro letectví a vesmír, ukázaly, že planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovází malý měsíc.

Asteroid se v době největšího přiblížení dostal k Zemi na 1,2 milionu kilometrů, což je z astronomického hlediska velmi těsné. Pro srovnání, vzdálenost byla zhruba trojnásobná proti té mezi Zemí a Měsícem.

Odborníci průlet využili k pozorováním. Například NASA na asteroid zaměřila své radarové zařízení v Mohavské poušti v Kalifornii a více než třistametrové antény v Portoriku. Ze získaných snímků vyplynulo, že kolem planetky obíhá asi 70metrový měsíc. Ukázalo se také, že samotný asteroid je pouze 325metrový - původně vědci odhadovali jeho velikost na zhruba 540 metrů.

To, že má planetka doprovod, není nijak neobvyklé. Zhruba 16 procent asteroidů o velikosti 190 metrů a více je binárních. To znamená, že primární asteroid doprovází ještě druhotné těleso. Výjimkou není ani asteroid se dvěma měsíci.

Další obdobně blízký průlet asteroidu srovnatelné velikosti se odehraje až za dvanáct let. Planetka pojmenovaná 1999 AN10 se k Zemi přiblíží na 400 000 kilometrů. Ještě těsnější setkání nás čeká v pátek 13. dubna 2029, kdy se planetka Apophis dostane na vzdálenost 31 000 kilometrů. Pro zajímavost, je to o zhruba 5000 kilometrů méně než dráha, po které obíhají geostacionární družice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy