Rusko vyrobí dvě rakety, které mají lidi dopravit na Měsíc

ČTK ČTK
21. 3. 2015 7:48
Supertěžká raketa Angara o nosnosti až 190 tun se ve výhledových plánech Roskosmosu objevila předloni jako součást programu na období 2016-25.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko se vzdalo plánu na vývoj supertěžké nosné rakety, která by na Měsíc dopravila kosmickou loď s lidskou posádkou.

Vyplývá to z informace tiskové agentury TASS o rozvoji domácí kosmické techniky. Kosmická agentura Roskosmos původně plánovala vyrobit těžkou raketu do roku 2025, nyní prý ale dospěla k názoru, že postačí dvě rakety menší.

Supertěžká raketa Angara o nosnosti až 190 tun se ve výhledových plánech Roskosmosu objevila předloni jako součást programu na období 2016-25. V první verzi měla mít nosnost 80 tun, ve druhé pak 190 tun.

Nedávno ale Roskosmos podle TASS doporučil omezit se pouze na "technickou přípravu" tohoto projektu. K letu na Mars totiž bude podle ruských expertů supertěžká raketa stejně nutná.

Pro let k Měsíci mezitím využije Roskosmos dva starty lehčího modelu Angara A5B o nosnosti 35 tun. První raketa vynese na oběžnou dráhu kosmickou loď a první hnací jednotku, druhá pak další hnací jednotku, která umožní cestu na Měsíc.

První starty mají začít ve druhé polovině 20. let. V roce 2028 chtějí ruští vědci začít budovat na oběžné dráze kolem Měsíce stálou vesmírnou stanici.

 

Právě se děje

Další zprávy