Začíná ramadán. Noc se mění v den

man
24. 9. 2006 13:10
Praha - Kdo se v následujících dnech vydá do islámských zemí, může mít problémy sehnat ve dne jídlo a pití. Začal ramadán. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ GRAFIKA
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě.
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě. | Foto: Reuters

Postní měsíc, kdy velká část muslimů ve dne nejí a nepije. Přinejmenším na veřejnosti.

V konzervativnějších státech má mnoho obchodů a restaurací přes den zavřeno. Otevírá se až večer, protože muslim nesmí jíst od úsvitu do soumraku.

Připomínka proroka Mohameda

Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.

Palestinec z Gazy si čte v koránu.
Palestinec z Gazy si čte v koránu. | Foto: Reuters

Ramadán má být vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Kromě zákazu jídla a pití přes den by rovněž neměli používat parfémy, souložit, mluvit vulgárně, hádat se, pomlouvat.

Podobně jako křesťanské Vánoce je však i muslimský ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Především obchody s potravinami zaznamenávají nárůst tržby. Kupují se hlavně datle a sladkosti.

V Egyptě, který je největším producentem datlí na světě, je letos údajně ohromný zájem o druh aktuálně nazvaný Nasralláh na počest šéfa libanonského Hizballáhu.

Mapa znázorňuje nejdůležitější islámské státy světa. Kliknutím na číslo se zobrazí základní informace o příslušné zemi.

Restaurace jsou v noci plné

Žije se spíše v noci než ve dne. Například v Egyptě televize nasazují nejsledovanější seriály a pořady o půlnoci nebo dokonce až k ránu.

Restaurace a hotely nabízejí večerní ramadánové hostiny, tzv. iftary. Sehnat po setmění volné místo ve vyhlášených restauracích v Casablance, Káhiře, Rijádu, Teheránu, Jakartě a mnoha dalších městech je velmi těžké.

Obchodní domy útočí na zákazníky slevami, výprodeji a možnosti výhodně nakupovat více zboží za lepší ceny. Vydělávají výrobci ramadánových suvenýrů a pohlednic.

Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu.
Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu. | Foto: Reuters

"Ramadán se mění z náboženského měsíce na kulturní a společenskou událost. Víra se využívá ke komerčním účelům," řekl manažer Muhammad Kuvajs z Dubaje deníku New York Times.

Kromě toho je ramadán také měsícem s větším počtem dopravních nehod. Pramení to z vyčerpání, které zejména v podvečer doléhá na řidiče, kteří celý den nejedli a nepili.

Radikálové o ramadánu často útočí, protože padnout jako mučedník ve svaté válce v tomto měsíci je považováno za dvojnásob "chvályhodné." Od roku 2002 tak během ramadánu vždy přibývá atentátů v Iráku.

Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí.
Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí. | Foto: Reuters

Včerejšek to potvrdil, ramadán začal v Iráku znovu krvavě. Pří explozi v Bagdádu a útocích na dalších místech zemřelo přes třicet lidí. 

Tamní extremisté také násilím nutí restauratéry a prodavače potravin, aby přes den neotevírali své provozovny. V Saúdské Arábii je zatčen každý, kdo během ramadánu přes den jí, pije nebo kouří.

Unvitř islámského světa ale často propukají spory o to, kdy má půst vlastně začít. Někteří muslimové se řídí podle rozhodnutí duchovních v saúdské Mekce, jiní více věří nazorům egyptských specialistů. V Pákistánu o začátku rozhoduje vládou ustavená komise.

V Egyptě až ode dneška 

Ramadán má začít, když se na severní obloze objeví srpek nového měsíce. V Saúdské Arábii a dalších zemích Perského zálivu začal postní měsíc už včera, v Egyptě, Alžírsku i Turecku se tak stane až dnes.

Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii.
Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii. | Foto: Reuters

Američané oznámili, že speciální ramadánovou stravu dostanou i muslimové, věznění na základně Guantánamo.

Americký prezident Geroge Bush v předvečer svátku zaslal muslimům poselství.

"Ramadán a nadcházející sváteční období je také dobrým časem k připomenutí obecných hodnot, které nás spojují," uvedl kromě jiného v prohlášení americký prezident.

Bush pravidelně pořádá v Bílém domě před začátkem ramadánu slavnostní večeři pro prominentní členy muslimské komunity, žijící v USA.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy