Začíná ramadán. Noc se mění v den

man
24. 9. 2006 13:10
Praha - Kdo se v následujících dnech vydá do islámských zemí, může mít problémy sehnat ve dne jídlo a pití. Začal ramadán. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ GRAFIKA
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě.
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě. | Foto: Reuters

Postní měsíc, kdy velká část muslimů ve dne nejí a nepije. Přinejmenším na veřejnosti.

V konzervativnějších státech má mnoho obchodů a restaurací přes den zavřeno. Otevírá se až večer, protože muslim nesmí jíst od úsvitu do soumraku.

Připomínka proroka Mohameda

Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.

Palestinec z Gazy si čte v koránu.
Palestinec z Gazy si čte v koránu. | Foto: Reuters

Ramadán má být vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Kromě zákazu jídla a pití přes den by rovněž neměli používat parfémy, souložit, mluvit vulgárně, hádat se, pomlouvat.

Podobně jako křesťanské Vánoce je však i muslimský ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Především obchody s potravinami zaznamenávají nárůst tržby. Kupují se hlavně datle a sladkosti.

V Egyptě, který je největším producentem datlí na světě, je letos údajně ohromný zájem o druh aktuálně nazvaný Nasralláh na počest šéfa libanonského Hizballáhu.

Mapa znázorňuje nejdůležitější islámské státy světa. Kliknutím na číslo se zobrazí základní informace o příslušné zemi.

Restaurace jsou v noci plné

Žije se spíše v noci než ve dne. Například v Egyptě televize nasazují nejsledovanější seriály a pořady o půlnoci nebo dokonce až k ránu.

Restaurace a hotely nabízejí večerní ramadánové hostiny, tzv. iftary. Sehnat po setmění volné místo ve vyhlášených restauracích v Casablance, Káhiře, Rijádu, Teheránu, Jakartě a mnoha dalších městech je velmi těžké.

Obchodní domy útočí na zákazníky slevami, výprodeji a možnosti výhodně nakupovat více zboží za lepší ceny. Vydělávají výrobci ramadánových suvenýrů a pohlednic.

Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu.
Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu. | Foto: Reuters

"Ramadán se mění z náboženského měsíce na kulturní a společenskou událost. Víra se využívá ke komerčním účelům," řekl manažer Muhammad Kuvajs z Dubaje deníku New York Times.

Kromě toho je ramadán také měsícem s větším počtem dopravních nehod. Pramení to z vyčerpání, které zejména v podvečer doléhá na řidiče, kteří celý den nejedli a nepili.

Radikálové o ramadánu často útočí, protože padnout jako mučedník ve svaté válce v tomto měsíci je považováno za dvojnásob "chvályhodné." Od roku 2002 tak během ramadánu vždy přibývá atentátů v Iráku.

Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí.
Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí. | Foto: Reuters

Včerejšek to potvrdil, ramadán začal v Iráku znovu krvavě. Pří explozi v Bagdádu a útocích na dalších místech zemřelo přes třicet lidí. 

Tamní extremisté také násilím nutí restauratéry a prodavače potravin, aby přes den neotevírali své provozovny. V Saúdské Arábii je zatčen každý, kdo během ramadánu přes den jí, pije nebo kouří.

Unvitř islámského světa ale často propukají spory o to, kdy má půst vlastně začít. Někteří muslimové se řídí podle rozhodnutí duchovních v saúdské Mekce, jiní více věří nazorům egyptských specialistů. V Pákistánu o začátku rozhoduje vládou ustavená komise.

V Egyptě až ode dneška 

Ramadán má začít, když se na severní obloze objeví srpek nového měsíce. V Saúdské Arábii a dalších zemích Perského zálivu začal postní měsíc už včera, v Egyptě, Alžírsku i Turecku se tak stane až dnes.

Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii.
Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii. | Foto: Reuters

Američané oznámili, že speciální ramadánovou stravu dostanou i muslimové, věznění na základně Guantánamo.

Americký prezident Geroge Bush v předvečer svátku zaslal muslimům poselství.

"Ramadán a nadcházející sváteční období je také dobrým časem k připomenutí obecných hodnot, které nás spojují," uvedl kromě jiného v prohlášení americký prezident.

Bush pravidelně pořádá v Bílém domě před začátkem ramadánu slavnostní večeři pro prominentní členy muslimské komunity, žijící v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy