Začíná ramadán. Noc se mění v den

man
24. 9. 2006 13:10
Praha - Kdo se v následujících dnech vydá do islámských zemí, může mít problémy sehnat ve dne jídlo a pití. Začal ramadán. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ GRAFIKA
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě.
Modlitba na začátku ramadánu v mešitě al-Istiklál v Jakartě. | Foto: Reuters

Postní měsíc, kdy velká část muslimů ve dne nejí a nepije. Přinejmenším na veřejnosti.

V konzervativnějších státech má mnoho obchodů a restaurací přes den zavřeno. Otevírá se až večer, protože muslim nesmí jíst od úsvitu do soumraku.

Připomínka proroka Mohameda

Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.

Palestinec z Gazy si čte v koránu.
Palestinec z Gazy si čte v koránu. | Foto: Reuters

Ramadán má být vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Kromě zákazu jídla a pití přes den by rovněž neměli používat parfémy, souložit, mluvit vulgárně, hádat se, pomlouvat.

Podobně jako křesťanské Vánoce je však i muslimský ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Především obchody s potravinami zaznamenávají nárůst tržby. Kupují se hlavně datle a sladkosti.

V Egyptě, který je největším producentem datlí na světě, je letos údajně ohromný zájem o druh aktuálně nazvaný Nasralláh na počest šéfa libanonského Hizballáhu.

Mapa znázorňuje nejdůležitější islámské státy světa. Kliknutím na číslo se zobrazí základní informace o příslušné zemi.

Restaurace jsou v noci plné

Žije se spíše v noci než ve dne. Například v Egyptě televize nasazují nejsledovanější seriály a pořady o půlnoci nebo dokonce až k ránu.

Restaurace a hotely nabízejí večerní ramadánové hostiny, tzv. iftary. Sehnat po setmění volné místo ve vyhlášených restauracích v Casablance, Káhiře, Rijádu, Teheránu, Jakartě a mnoha dalších městech je velmi těžké.

Obchodní domy útočí na zákazníky slevami, výprodeji a možnosti výhodně nakupovat více zboží za lepší ceny. Vydělávají výrobci ramadánových suvenýrů a pohlednic.

Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu.
Prodavač cukroví a sladkostí čeká na zákazníky v Kábulu. | Foto: Reuters

"Ramadán se mění z náboženského měsíce na kulturní a společenskou událost. Víra se využívá ke komerčním účelům," řekl manažer Muhammad Kuvajs z Dubaje deníku New York Times.

Kromě toho je ramadán také měsícem s větším počtem dopravních nehod. Pramení to z vyčerpání, které zejména v podvečer doléhá na řidiče, kteří celý den nejedli a nepili.

Radikálové o ramadánu často útočí, protože padnout jako mučedník ve svaté válce v tomto měsíci je považováno za dvojnásob "chvályhodné." Od roku 2002 tak během ramadánu vždy přibývá atentátů v Iráku.

Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí.
Žena v indonéském Acehu nakupuje hovězí. | Foto: Reuters

Včerejšek to potvrdil, ramadán začal v Iráku znovu krvavě. Pří explozi v Bagdádu a útocích na dalších místech zemřelo přes třicet lidí. 

Tamní extremisté také násilím nutí restauratéry a prodavače potravin, aby přes den neotevírali své provozovny. V Saúdské Arábii je zatčen každý, kdo během ramadánu přes den jí, pije nebo kouří.

Unvitř islámského světa ale často propukají spory o to, kdy má půst vlastně začít. Někteří muslimové se řídí podle rozhodnutí duchovních v saúdské Mekce, jiní více věří nazorům egyptských specialistů. V Pákistánu o začátku rozhoduje vládou ustavená komise.

V Egyptě až ode dneška 

Ramadán má začít, když se na severní obloze objeví srpek nového měsíce. V Saúdské Arábii a dalších zemích Perského zálivu začal postní měsíc už včera, v Egyptě, Alžírsku i Turecku se tak stane až dnes.

Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii.
Během ramadánu je zvykem navštěvovat hroby příbuzných a předků. Snímek je z prvního dne ramadánu v Indonésii. | Foto: Reuters

Američané oznámili, že speciální ramadánovou stravu dostanou i muslimové, věznění na základně Guantánamo.

Americký prezident Geroge Bush v předvečer svátku zaslal muslimům poselství.

"Ramadán a nadcházející sváteční období je také dobrým časem k připomenutí obecných hodnot, které nás spojují," uvedl kromě jiného v prohlášení americký prezident.

Bush pravidelně pořádá v Bílém domě před začátkem ramadánu slavnostní večeři pro prominentní členy muslimské komunity, žijící v USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy