Papežova omluva: Zvu muslimy k dialogu

zah, Reuters, čtk
18. 9. 2006 10:25
Vatikán - Papež Benedikt XVI. ve Vatikánu osobně vyslovil politování nad tím, jakou reakci způsobila mezi muslimy jeho slova o islámu.
Benedikt XVI. při dnešním proslovu v Římě
Benedikt XVI. při dnešním proslovu v Římě | Foto: ČTK/AP

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Papež se v Osvětimi modlil za mír
  • Papež Benedikt XVI. věří vědcům i bibli
  • Papež sloužil mši pod širým nebem

Ve svém římském paláci Castel Gandolfo prohlásil, že chtěl svojí přednáškou pozvat muslimy k "upřímnému dialogu".

Během úterního proslovu v Řezně papež pronesl větu, která zažehla protesty muslimů.

Protesty proti papežovu výroku v  indickém Kašmíru.
Protesty proti papežovu výroku v indickém Kašmíru. | Foto: Reuters

"Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového. Uvidíte jen zlo a nelidské činy, jako například jeho příkaz šířit víru i mečem," prohlásil, a přestože šlo pouze o citaci z výroků byzantského císaře ze 14. století Manuela II. Paleologose, poštval proti sobě muslimy ze všech koutů světa.

"Slova byzantského panovníka rozhodně nevyjadřují můj názor," vysvětlil dnes Benedikt XVI. "Doufám, že má slova uklidní situaci," dodala hlava římskokatolické církve.

Benedikt XVI. do Turecka zřejmě pojede

Řada muslimských duchovních a politiků žádala od pátku papeže, aby se omluvil a vzal svá slova zpět. Maroko& odvolalo svého velvyslance z Vatikánu. Totéž učinil také Írán, který i po dnešku nadále požaduje Benediktovu omluvu.

  • Výroky papeže Benedikta XVI. o islámu - ČTĚTE ZDE

Papežovy výroky označil za "strašné" turecký premiér Recep Tayip Erdogan. Turecké ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že papežovu návštěvu Turecka, naplánovanou na listopad, rušit nehodlá.

V Palestině hoří kostely

V reakci na papežovy výroky zaútočili neznámí pachatelé v noci na dnešek na dva kostely na Západním břehu Jordánu.

V Tulkarmu před rozedněním někdo zapálil kamenný kostel postavený před 170 lety. Podle představitele kostela Daúda Firoby palestinští policisté svatostánek hlídali do půlnoci, ale pak odešli.

Interiér kostela podle něj shořel včetně nábytku a vykládaných dřevěných dveří. Požár ale přežily 500 let staré knihy.

V městečku Túbás severně od Nábulusu útočníci házeli zápalné bomby na malý kostelík a částečně ho vypálili. Ani jeden z napadených kostelů nepatřil římskokatolické církvi.

Zápalné láhve dopadly už v sobotu na palestinský kostel v Nábulusu na Západním břehu Jordánu.
Zápalné láhve dopadly už v sobotu na palestinský kostel v Nábulusu na Západním břehu Jordánu. | Foto: ČTK/AP

Somálský duchovní Hasan Malín vyzval k zabití papeže. "Zapřísaháme vás, muslimové, ať jste kdekoli, abyste pronásledovali papeže za jeho barbarská slova. Kdo urazí proroka Mohameda, musí být zabit," uvedl Somálec.

Sebevražedným útokem pohrozila na internetu irácká skupina, která si říká Armáda Mudžáhedínů.

Policie kvůli napjaté situaci zpřísnila ochranu papežovy rezidence v Castengandolfo a mimořádná bezpečnostní opatření platí i ve Vatikánu.

Pákistán protestuje proti výrokům papeže. Tamní ministerstvo zahraničí označilo papežovy poznámky za
Pákistán protestuje proti výrokům papeže. Tamní ministerstvo zahraničí označilo papežovy poznámky za | Foto: Reuters

Vražda jeptišky v Somálsku

Ze somálského Mogadiša přišla zpráva o vraždě katolické řádové sestry. Čin oznámili příslušníci islámských milic, kteří nyní ovládají hlavní město.

Zatím není potvrzeno, zda čin souvisel s výroky papeže, ale je to velmi pravděpodobné.

Italka pracovala jako humanitární pracovnice v dětské nemocnici. Spolu s ní vrah připravil o život i jejího somálského bodyguarda.

"Podlehla těžkým zraněním, byla střelena třikrát do zad. Už jsme jí nemohli pomoci," řekl agentuře Reuters Ali Mohamed Hassan, lékař z nemocnice v Mogadišu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy