Berlín - Mezinárodní tým záchranářů v neděli zahájil nejkomplikovanější etapu záchrany speleologa Johanna Westerhausera, který před týdnem uvázl v téměř kilometrové hloubce jeskynního systému Riesending-Schachthöhle v bavorských Alpách.
Zraněný muž, na kterého spadl kámen, bude transportován do třetího bivakového tábora a výškový rozdíl dvě stě metrů musí absolvovat na lanech ve svislé šachtě.
Dvaapadesátiletý Westhauser utrpěl úraz hlavy s krvácením do mozku a jakýkoli pohyb mu může být nebezpečný.
U zraněného jsou tři lékaři ze Slovinska, Německa a Rakouska, podle jejich sdělení je speleologův stav stabilizován. Cesta do třetího tábora může trvat zhruba dva dny.
Lékařská pomoc dorazila za tři dny
Zkušený speleolog se vydal do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu minulou neděli se dvěma společníky. V hloubce kolem 950 metrů výpravu zaskočilo uvolněné padající kamení, které postiženému způsobilo vážné zranění. Muž proto nebyl s to dostat se ven vlastními silami. Lékařská pomoc k němu dorazila ve středu.
Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patří i zraněný Westerhauser.
V systému jsou velké šachty, hluboké až 350 metrů, jejichž zdolání je možné jen s pomocí lan, ale i úzké štěrbiny, jimiž se protáhne jen štíhlý člověk.