Začala Velká džirga. Protiteroristická

rak
9. 8. 2007 12:10
Pákistánský prezident účast odmítl. Panují malá očekávání
Afghánský prezdient je klíčovým spojencem USA. Mimo Kábul nemá prakticky žádnou moc.
Afghánský prezdient je klíčovým spojencem USA. Mimo Kábul nemá prakticky žádnou moc. | Foto: Reuters

Kábul - Přes tři stovky politiků a kmenových vůdců z obou stran pákistánsko-afghánské hranice přijelo na tři dny do Kábulu jednat a sjednotit svou taktiku boje proti Talibanu a al-Kaídě. 

Stoupenci radikálního hnutí už dávno nejsou problémem jen afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Islamisté před několika týdny zrušili příměří také s pákistánskou vládou. Od té doby útočí na vojáky a policisty, často pomocí sebevražedných atentátů.

Mušaraf nepřijel

Už před začátkem tradiční Lójy Džirgy (Velké rady), jejímž cílem je řešit konflikty domluvou, přišlo zklamání. Nejen, že nepřijelo několiki pákistánských vůdců nedorazil ani pákistánský prezident.

Taliban v posledních měsících přitvrdil v boji proti afghánské vládě. Přistoupil k sebevražedným atentátům a únosům cizinců.
Taliban v posledních měsících přitvrdil v boji proti afghánské vládě. Přistoupil k sebevražedným atentátům a únosům cizinců. | Foto: Aktuálně.cz

Parvíz Mušaraf za sebe poslal premiéra Šaukáta Azíze. V Rawálpindi mezitím svolal své poradce. Podle zahraničního tisku chtěl vyhlásit výjimečný stav. Z toho nakonec sešlo.

Více o údajném vyhlášení výjimečného stavu v Pákistánu ZDE

I přes časté spory mezi aghánským a pákistánským vedením, jsou oba prezidenti klíčovými spojenci USA.

Mušaraf čelí sílící kritice, že umožnil al-Kaídě a Talibanu nabrat na pákisátnském území potřebné síly. Karzáí zase nemá mimo Kábul prakticky žádnou moc. Přesto zůstal před zasedáním Džirgy optimistický.

"Věřím a jsem si tím jistý, že pokud se rozhodneme, zničíme je už zítra," dodal afghánský prezidetn na účet al-Kaídy a Talibanu.

 

Právě se děje

Další zprávy