"Není obvyklé, když jsou zadržovány osoby v takovém postavení," řekl k tomu na tiskové konferenci policejní šéf Štefan Hamran. Následně to jen podtrhla reakce předsedy strany Směr a favorita nadcházejících voleb Roberta Fica.
Obvinění z maření policejního vyšetřování se totiž týká hlavně lidí, které do bezpečnostních složek dosadil v dobách svého vládnutí Fico, premiér v letech 2006 až 2010 a pak od roku 2012 dalších osm let.
"Prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla vstoupit do předvolební kampaně a jejím cílem je získat kontrolu nad bezpečnostními složkami spolu s Progresivním Slovenskem, které zastupuje," zaútočil Fico na videu, které zveřejnil na Facebooku a na kterém hovoří, zatímco jede v autě.
Progresivní Slovensko je v předvolebních průzkumech druhé za Směrem. Mezi těmito dvěma stranami je obrovský rozdíl v programech: zatímco Fico chce ukončit pomoc Ukrajině a kritizuje prezidentku Čaputovou za servilitu vůči Spojeným státům, Progresivní Slovensko je proevropské, pro pevné členství Slovenska v NATO a pro podporu Kyjeva.
Rozzuřený šéf Směru
Expremiér Fico také tvrdí, že obvinění vůči lidem z tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu jsou pokusem o převrat a ohrožením demokracie před volbami, které se budou konat 30. září. "Paní Čaputová, začala jste válku, kterou nemůžete vyhrát," hrozil ve videu.
Tvrdě kritizoval rovněž policejního šéfa Štefana Hamrana: podle Fica je fakticky ministrem vnitra. Bývalému premiérovi se například nelíbí, že Hamran rozhodl o stíhání bývalého šéfa policie Tibora Gašpara kvůli korupci. Gašpar je na volební kandidátce Směru. "Na Slovensku se v minulosti zneužívala státní moc, aby se upevnil vliv oligarchů či politiků na trestní řízení," řekl Hamran k Ficovým výhradám.
Celý případ je velmi komplikovaný a souvisí s fenoménem, který slovenská média nazývají "Válkou policajtů" podle stejnojmenného francouzského filmu s Gérardem Depardieuem z roku 2004.
"Zločinci se brání"
Elitní policejní jednotka NAKA se v minulosti zabývala podezřením ze snahy zpochybnit vyšetřování kauzy, ve které jsou stíháni kromě jiných členové bývalého vedení policie, včetně někdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara. Aktivity NAKA ohledně možného maření vyšetřování ale předloni zastavila generální prokuratura a policejní inspekce následně obvinila čtyři vyšetřovatele NAKA, kteří se ve vyšetřování angažovali. Bratislavský krajský soud ale posléze tuto čtveřici propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné. Prokuratura obvinění ovšem nezrušila.
"Policie a prokuratura začaly po letech vlád Roberta Fica vyšetřovat zločiny, které se odehrávaly na nejvyšších místech. Bylo jasné, že politici, soudci, prokurátoři, policisté a s nimi spříznění zločinci, kterých se ta vyšetřování týkají, se budou bránit. A oni se brání," napsal v komentáři slovenský list Denník N.
Fico podle průzkumu z minulého týdne může volby vyhrát s více než 23 procenty hlasů, druhému Progresivnímu Slovensku by dalo hlas 17 procent oslovených voličů.