Conakry – Nebezpečí eboly rok od propuknutí epidemie není ještě zažehnáno. Optimistické zprávy o ústupu nemoci v západní Africe střídá varování z Guineje.
Počet nakažených znovu začal stoupat. V březnu tam zdravotníci registrují jedenadevadesát pacientů, v únoru to bylo jen jedenatřicet.
Guinea "vystřídala" Sierru Leone jako hlavní ohnisko eboly. Nemoci, která na západě kontinentu zabila přes deset tisíc lidí.
"V západních částech země počet nakažených opět stoupá," potvrdil guinejský ministr zdravotnictví Rafiou Diallo.
Úřady v Conakry hovoří o čtvrté fázi epidemie. Guinejský prezident Alpha Conde přitom nedávno označil polovinu dubna za termín, do kterého by chtěl epidemii v zemi úplně zastavit.
V úterý vláda přiznala, že mezi nově nakaženými jsou i tři lékaři.
Sousední Sierra Leone je optimističtější. Podle ministerstva zdravotnictví tam počet nakažených setrvale klesá a zbývající případy se daří držet v izolaci.
"Na konci března podnikneme mimořádná opatření na západě a severu země. Komise bude prohlížet všechny domy, aby identifikovala nemocné a zabránila novému propuknutí eboly v oblastech, kde se šířila nejrychleji," řekl agentuře Reuters Sídí Jahjá Túnis ze sierraleonského ministerstva zdravotnictví.
Další představitel ministerstva řekl, že pokud se nepodaří identifikovat všechny nakažené do května, kdy začíná období dešťů, nebezpečí dalšího propuknutí epidemie nelze vyloučit.
Ebola je krvácivá horečka, úmrtnost na ni se blíží devadesáti procentům. Vypukla v Guineji v prosinci a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu. Nemoc způsobuje virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice, kde byl v roce 1976 poprvé identifikován.
Příznaky eboly jsou průjem, zvracení, krvácení. Později postiženému selhávají játra, ledviny a další orgány.