Ojedinělé záběry: Válka nespí. Ukrajinský dron v noci zaútočil na ruské vojáky

Video pru Video, pru
14. 6. 2022 11:20
Ukrajinci zveřejnili dronové záběry z "nočního honu" na ruské jednotky. Video pořízené termokamerou nejdříve zachycuje čtyři ruské vojáky, jak prchají do lesa zřejmě kvůli blížícímu se dronu. Ukrajinský bezpilotní letoun ale poté zaměří několik dalších protivníků, které pravděpodobně zasáhne granátem.
Záběry z ukrajinského dronu ukazují „noční hon“ na ruské vojáky. | Video: Telegram / Valerii Markus

Záběry zveřejnil v neděli na sociální síti Telegram člen ukrajinského 47. motorizovaného pěšího praporu. V popisku u videa s nadsázkou uvedl, že takto se svými kolegy "pozdravili" ruské vojáky.

Přesná pozice útoku není známá, pravděpodobně se ale odehrál na východě Ukrajiny, kde nyní probíhají nejtěžší boje, uvádí britský list The Telegraph.

Ukrajinské jednotky také nezveřejnily přesný typ bezpilotního letounu, který k nočnímu zásahu použily. Mohlo by se jednat o multikoptéru vyráběnou v ukrajinském týmu Aerozvidka, která je schopna nést protitankové granáty doplněné o křidélka z 3D tiskárny.

Rusové dál podnikají v Severodoněcku na východě Ukrajiny dělostřelecké útoky. Podle generálního štábu ukrajinské armády se ruští vojáci snaží upevnit své pozice v centru města. Ruským jednotkám se také poprvé za několik týdnů podařilo o něco málo postoupit u Charkova, oznámilo v úterý britské ministerstvo obrany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy