Za zkázu Concordie může nepochopitelná chyba kapitána

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 1. 2012 16:27
Vše nasvědčuje tomu, že zkušený kapitán udělal osudovou chybu. Nikdo ale neví proč
Kapitán potopené lodi Costa Concordia Francesco Schettino.
Kapitán potopené lodi Costa Concordia Francesco Schettino. | Foto: Reuters

Řím - Zatímco u ostrova Giglio, nedaleko pobřeží jižního Toskánska, potápěči stále pátrají po pohřešovaných z potopené výletní lodi Costa Concordia, italští policisté se snaží dopátrat, proč k pátečnímu neštěstí došlo.

Podle vyšetřovatelů, prokurátora i společnosti Costa Crociere, jež loď vlastnila, je za smrt nejméně šesti lidí odpovědný kapitán Francesco Schettino, který se odchýlil od povoleného kurzu a navedl plavidlo na mělčinu. Navíc v okamžiku, kdy musel vědět, že se loď potápí, váhal s nařízením evakuace.

Podle vyšetřovatelů navíc Schettino i jeho první důstojník Ciro Ambrosio zbaběle utekli před půlnocí, přičemž poslední zachránění se dostali do bezpečí až v šest ráno.

Oba si vyslechli obvinění ze zabití i předčasného opuštění lodi a byli umístěni do vazby.

"Zdá se, že se kapitán dopustil série lidských chyb, jež měly vážné následky. Ukázalo se, že plul příliš blízko pobřeží a porušil bezpečnostní předpisy, které jsou v souladu s mezinárodními standardy, a někdy dokonce přísnější," cituje BBC z tiskového prohlášení firmy.

Za smrtí je možná šprým

Jedna z vyšetřovacích verzí hovoří o tom, že se kapitán podle místního oblíbeného ale nebezpečného zvyku snažil natočit k ostrovu a troubením a světly pozdravit místní obyvatele či turisty.

Fakta k případu

  • Plavidlo s 4234 cestujícími bylo odpoledne na cestě po Středomoří, když najelo na mělčinu u ostrova Giglio, který se nachází nedaleko pobřeží jižního Toskánska.
  • Prokuratura ve městě Grossetto oznámila zadržení kapitána lodi Schettina. Schettino před tím televizi Tgcom24 řekl, že loď narazila na útes, který nebyl na námořních mapách.
  • Na palubě 290 metrů dlouhé lodi bylo celkem 4234 pasažérů a členů posádky. Krom dospělých se na Concordii plavilo také 52 dětí do šesti let. Mezi cestujícími bylo podle AFP téměř tisíc italských turistů, přes 500 Němců a 460 Francouzů. Lodí ale cestovali lidé z celého světa.
  • Loď vyplula ze severoitalského města Savona a plánovala zastávky ve městech Civitavecchia, v Palermu, Cagliari, na Mallorce, v Barceloně a v Marseille. Problémy se objevily krátce po vyplutí z přístavu Civitavecchia nedaleko Říma.

On sám však veškerá obvinění odmítá a hájí se tím, že útes, na nějž s lodí najel, nebyl zakreslen v jeho námořních mapách.

"Byli jsme plus minus 300 metrů od skal, neměli jsme tedy do ničeho narazit a byli jsme poslední, kdo loď opustil," řekl kapitán italské televizi.

Kapitán s 11 lety praxe

Dvaapadesátiletý Francesco Schettino není žádným nováčkem. Pro společnost Costa Crociere pracuje jedenáct let. Kapitánem je od roku 2006.

Na palubě bylo 3200 pasažérů a 1000 členů posádky. Většina se zachránila, šest lidí zahynulo a dalších čtrnáct je stále pohřešováno.

Odpověď na otázku, proč kapitán vedl loď na mělčinu, by mohla přinést černá skříňka, kterou už potápěči vylovili. Ta zaznamenává všechny podstatné údaje o plavbě.

Tvrzení o tom, že útesy nebyly zakresleny v kapitánových mapách, ale šéf místní pobřežní stráže nevěří. "Jedná se o místo, kde se lidé často potápějí a plachtí. Všechna nebezpečná místa jsou známá a zakreslená v mapách," potvrdil CNN mluvčí strážců pobřeží Cosimo Nicastra.

Agentura ANSA s odkazem na svědky napsala, že loď po nárazu plula ještě necelý kilometr severně, kde se otočila směrem k pevnině a převalila na bok.

Cestující se museli evakuovat sami

Foto: Reuters

Přestože společnost Costa Cruises ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že byl každý člen posádky proškolen a přezkoušen z bezpečnostních předpisů a nouzových procedur, bezprostředně po nehodě tomu nic nenasvědčovalo.

"Nebyl tam nikdo, kdo by nám pomohl. Ve skutečnosti řídili evakuaci sami cestující," popsala CNN jedna ze zachráněných Vivian Saferová.

 

Právě se děje

Další zprávy