Santiago de Chile - Majitelé dolů na severu Chile, v jehož troskách zůstalo minulý rok na více než dva měsíce uvězněno 33 horníků, půjdou před soud.
Na základě zprávy zvláštní vyšetřovací komise o tom rozhodlo chilské ministerstvo pro těžební průmysl.
"Ze zprávy Kongresu jasně vyplývá, že odpovědnost za neštěstí nesou zaměstnavatelé nebo vedoucí důlních operací, kteří jsou povinni zajistit bezpečné pracovní prostředí," cituje agentura AFP ministra pro těžbu Laurence Golborna.
Zpráva vyšetřovací komise navíc podle agentury AP konstatuje, že důlní chodby byly sto let staré, neudržované a špatně vyztužené. Majitelé Alejandro Bohno a Marcelo Kemeny tedy naprosto ignorovali zásady bezpečnosti práce.
Oba vinu na zavelení dolu od počátku odmítají. Ať už soud dopadne jakkoliv, nevyhnou se nicméně úhradě záchranné operace, která vyšla chilskou vládu na dvacet milionů dolarů (zhruba 350 milionů korun).
Svůj díl viny ale podle vyšetřovatelů nese i chilský báňský úřad, který má na dodržování bezpečnostních předpisů dohlížet.
Drama se šťastným koncem se odehrálo v srpnu minulého roku na dole San José na severu Chile. Třiatřicet horníků tehdy přežilo 69 dní v podzemí a celý svět sledoval jejich postupnou záchranu doslova v přímém přenosu.
Zatímco uvěznění muži se stali celebritami, chilští těžaři i kontrolní úřady byly podrobeny silné kritice. Prezident Sebastian Pinera v reakci na to slíbil, že se zasadí o to, aby se podobné nehody neopakovaly.
Zázrak v přímém přenosu
Třiatřicet horníků bylo ve stísněných podmínkách a více než 700 metrů pod zemí uvězněno déle než dva měsíce.
Uvízli v podzemí 5. srpna a teprve po sedmnácti dnech se podařilo zjistit, že jsou vůbec naživu. Následovalo složité zkoumání, jak by bylo možné uvězněné muže zachránit. Místním radili i experti NASA. Třeba v tom, jakou spouštět mužům do dolu výživu záchranným vrtem, aby v extrémních podmínkách vydrželi co nejdéle.
Původní odhad byl, že kvůli náročnému terénu a hrozbě dalších sesuvů se na povrch nedostanou dřív, než o Vánocích. Pomocí vrtné ropné soupravy, která vyhloubila záchrannou šachtici, se je ale záchranářům podařilo zázračně zachránit už 14. října. Celý svět byl u toho.