Varšava - Polská vojenská prokuratura zamýšlí obvinit ruské letové dispečery v souvislosti s nehodou polského vládního letadla před čtyřmi roky u ruského Smolenska. V troskách letounu tehdy zahynul prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a téměř stovka vysokých představitelů veřejného života.
Podle přesvědčení polských vyšetřovatelů personál na smolenském vojenském letišti, kde mělo letadlo přistát, k neštěstí přispěl. Zatím však není rozhodnuto, zda letovým dispečerům připíšou na vrub porušení letových předpisů, nebo zavinění neštěstí v letecké dopravě.
Druhý případ s sebou podle polského listu Nasz Dziennik nese přísnější postih a při prokázání úmyslu může znamenat až dvanáct let vězení. Nicméně vyšetřovatelé prý nemají žádný důkaz o tom, že by službukonající osazenstvo letiště neštěstí způsobilo záměrně.
Na chyby ruských dispečerů poukázala už dříve zpráva vypracovaná speciální komisí, kterou vedl bývalý ministr vnitra Jerzy Miller. Uvedli prý piloty v omyl informací, že stroj letí ve správném kurzu, ačkoliv to nebyla pravda. Podle zprávy to muselo být na radaru kontrolní věže viditelné. Rusové tvrdí, že kvůli poruše nebyly pořízeny žádné záznamy, ale polská strana má podezření, že jde o snahu zatajit vinu smolenských dispečerů.
Moskva veškeré výtky Varšavy související s touto leteckou katastrofou odmítla.
Vyšetřování Millerovy komise ale také ukázalo, že piloti zanedbali přípravu na let, nedodrželi všechny bezpečnostní předpisy a nesprávně ovládali některé přístroje v letadle. Posádka prý také nedokázala pořádně spolupracovat.
Polský vládní speciál Tupolev 154M havaroval u Smolenska 10. dubna 2010 krátce před přistáním. Nehodu nepřežil nikdo z lidí na palubě. Mezi oběťmi byl prezident Kaczyński, celé velení armády a řada dalších státních činitelů včetně poslanců. Delegace do Smolenska cestovala, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které tam v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie NKVD.