Rusko vzkázalo USA: Za pokračující boje v Ghútě můžete vy, pohrdáte rezolucí Rady bezpečnosti

ČTK ČTK
5. 3. 2018 17:59
Povstalci stále ostřelují Damašek. USA je má podle Ruska pod kontrolou a nedokázala je přimět k příměří, čímž nedodržuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Moskva/Paříž - Spojené státy pohrdají rezolucí Rady bezpečnosti OSN, protože nedokázaly přimět povstalce zastavit útoky z východní Ghúty na Damašek. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, podle nějž mají kontrolu nad povstalci USA.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem žádal, aby Rusko zajistilo jednoznačné plnění únorové rezoluce OSN ze strany vlády v Damašku. Počítalo se v ní s třicetidenním příměřím, které mělo umožnit evakuaci civilistů a dopravit do Ghúty humanitární pomoc.

Boje ale pokračují a podle syrské nevládní organizace ochránců lidských práv (SOHR) v nich v pondělí přišlo o život přes 40 civilistů. Zároveň do východní Ghúty dorazil humanitární konvoj s pomocí pro 275 tisíc lidí. S dalším se počítá ve čtvrtek.

Východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013 a je poslední oblastí u syrské metropole, kterou ovládají povstalci. Ruské ministerstvo obrany obvinilo Washington pohrdáním rezolucí, protože povstalci nezastavili boje a stále odstřelují Damašek.

Rusko tak reaguje na nedělní obvinění ze strany USA, podle nějž se bombardování Ghúty zúčastnilo ruské letadlo.

Ruské ministerstvo tvrdí, že je to Washington, ne Rusko, kdo porušuje rezoluci OSN, protože neudělal nic, aby zastavil palbu rebelů na Damašek z Ghúty. "Washington nedělá nic pro to, aby zkrotil ozbrojence, které má ve východní Ghútě pod kontrolou," uvedlo ministerstvo.

Takto ale situaci nevidí Macron, který v telefonátu Putinovi řekl, že "opoziční skupiny příměří přijaly". Macron také označil za nedostatečné pětihodinové příměří, které Rusko minulý týden vyhlásilo ve východní Ghútě vždy na každý den a které mělo umožnit humanitární dodávky a evakuaci. Podle Macrona jsou takové pauzy nedostatečné. "Humanitární konvoje se musejí dostat ke všem obyvatelům, potřebují nerušený a bezodkladný přístup," řekl Macron. Upozornil také na to, že režim syrského prezidenta Bašára Asada zatím "nepovolil evakuaci žádných zraněných ani nemocných".

SOHR oznámila, že při pondělních syrských útocích na východní Ghútu přišlo o život 44 civilistů. Tato organizace také tvrdí, že za čtrnáct dní bojů zemřelo na 700 civilistů, mezi nimiž bylo 170 dětí. Podle nedělních zpráv prchají z východní Ghúty lidé po stovkách. Asad prohlásil, že vojenská operace bude pokračovat a že civilistům bude umožněno odejít.

 

Právě se děje

Další zprávy